Open crumb s červenou pšenicí

Co to je otevřená střída, alias open crumb?

Mnoho lidí se domnívá, že to jsou velká oka v chlebu. Čím větší, tím, lepší. Ne ne, je to jinak, zde nejde jen o „díry“.

Otevřenou střídou se myslí jistá lehkost a vzdušnost. Je obtížné ji popsat. Chléb připomíná lehkou pavučinu, jako když zapečete vzduch. To je známka toho, že těsto se dokonale vyvinulo, správně vykvasilo a také známka šikovného zacházení. Nejčastěji se to podaří u bochníků, které prošly retardací (chladem v lednici), ale daří se mi to i u těch zcela vykynutých v teple.

Proč vlastně chceme docílit otevřené střídy? To je těžká otázka.
Řekla bych, že chuť těchto chlebů je plnější, otevřená struktura se lépe propeče a hluboké propečení opravdu zvýrazní bohaté chutě ve fermentované mouce. A snaha o lehčí chleba je u pšeničných těst žádoucí.

Je tedy chléb s otevřenou střídou vždycky lepší? Je to chleba pro každého pekaře a mouku?
Není.
Ne každému chlebu prospěje. Některé druhy mají mít střídu pevnější a pravidelnou – žitné, sendvičové, obohacené atd. Není ani pro ty, kteří dávají přednost chlebům „aby se dalo namazat máslo a neprotekl med“.

Také si přiznejme, že to je jistá módní záležitost. Mnozí nedokážou pochopit tolik povyku kolem. V minulosti by toto počínání nebylo vůbec žádoucí, postupy byly jiné. Berte open crumb jako možný styl chleba, který je skvěle prokvašený, díky množství vzduchu více propečený a za mě i velmi chutný.

Čili přestaňme se dělit na ty, kdo jsou dle jedné strany „dírami“ posedlí a vysmívaní, že tak chleba vypadat nemá. A na ty, co tento styl milují a myslí si naopak že „ti druzí“ nic neumí. Pečte to, co považujete za váš šálek čaje. Svůj čaj se ale musí naučit dobře uvařit všichni.

U tohoto receptu se snažím popsat, jak to dělám já.

Můj učitel v tomto směru byl a je Trevor Wilson https://trevorjaywilson.com/open-crumb-mastery-2nd-edition-with-forward/. Jeho kniha mi otevřela oči v dalších souvislostech veškerého konání kolem chleba. Informace čerpám v jeho knize Open crumb mastery, ale přidávám vlastní zkušenost a své postupy. Většinou je dělám i o vetší gramáži než Trevor.

Já pracuji u výroby těsta pouze s robotem, nikoliv ručně. Ruce přijdou na řadu až ve fázi překladů.

Úspěch otevřené střídy je výsledkem pouze dvou věcí – správného prokvašení a správného zpracování těsta. Hydratace nehraje až takovou roli.
O tom až někdy příště…

Recepis

Na kvas

  • 20 g pšeničného 100% kvasu
  • 40 g pšeničné mouky T650
  • 40 g vody

V čisté skleničce o obsahu 200 ml rozmíchejte všechny ingredience a nechte v pokojové teplotě vykvasit (nejlépe 22-23°C). Bude to trvat cca 8-12 h, velmi záleží na teplotě okolí.

Použijte kvas na vrcholu – musí nejméně jednou tolik nabýt, povrch zarovnaný a při poklepu se propadne. Pokud už se už propadá sám od sebe, musíte udělat nový.

80g použijte do těsta, zbytek nakrmte na příště.

100% kvas znamená stejné množství vody i mouky přidané ke startéru (kvásku).

Na těsto

  • 80 g pšeničného kvasu 100%
  • 360 g pšeničné hladké mouky T650
  • 40 g CZ červené pšenice hrubě mleté
  • 290-300 g vody
  • 8 g soli
  • 1 lžička kmínu – lze vynechat

Finální postup

Jsou 2 možnosti – jedna mouku nechat autolyzovat, to znamená smíchat veškerou mouku s vodou (290 g) a nechat 1-2 hodiny stát. To se vám povede tehdy, máte-li odhad, že kvas hodinu vydrží stále na vrcholu.

Nebo druhá možnost (a tu jsem použila u vyfoceného chleba), provedete fermentolýzu – smíchejte kvas, vodu a mouku. Pouze do spojení, nehněťte. Nechte 40 minut přikrytý robot s těstem stát.

Pak přisypte sůl a pokud to těsto dovolí, to znamená snese další vodu, tedy není řídké, přilejte zbylých 10 g. Moje konečná hydratace byla 77%.
Hněťte asi 8 minut, pak nechte znovu 20 minut přikryté stát.

Připravte si malou misku z vodou na namáčení rukou. Ruce si předem lehce namočte před každým překladem, lépe se s těstem pracuje.
Vymažte si olejem vhodnou nádobu s víkem a vyškrábněte těsto stěrkou z mísy robota do ní. Namočte si ruce a hned přeložte stylem uši, jinak stretch and fold – vytáhněte postupně okraje těsto vzhůru a skládejte směrem ke středu postupně dokola. Přestaňte, až bude pevnější a bude se bránit dalšímu natahování. Zde ukázka, klikněte na odkaz: https://www.instagram.com/reel/C0OtCqqL7-D/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

Po 20 minutách postup uši zopakujte.

Nyní budete pokračovat takto:
4x po 45 minutách překlady typu cívka, čili coil fold. Těsto uprostřed z každé strany podeberte a vytáhněte do výšky. Pokud se neodlepí, zopakujte znovu. Otočte mísu o 180 ° a zopakujte na druhé straně.
Znovu otočte mísu o 180 °a zopakujte.


Viz názorná ukázka zde, klikněte na odkaz: https://www.instagram.com/reel/Cz098l8LXrJ/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

Po těchto překladech nechejte těsto v přikryté míse dokynout do objemu asi 80 %, bude to trvat 2-3 hodiny. U mne to byly tentokrát hodiny tři. Čas je vždy orientační, toto se týká mé kuchyně s 21,5-22°C.

Proměna těsta v čase.

Vykynuté těsto stočte do ošatky velmi šetrně. Povrch těsta pomoučněte. Ošatku přikryjte proti osychání a dejte kynout do lednice s teplotou kolem 3,5-5°C, NE VÍCE.

Těsto po 16 hodinách retardace chladem. Někdy můžete mít pocit, že nárůst těsta není tak dramatický. Fotografie lehce zkresluje, ale viditelný je.

Pekla jsem v litinovém rozpáleném pekáči se 2 kostkami ledu uvnitř nádoby na 250 °C 20 minut. Pak jsem pekáč odkryla a dopékala na 200 °C dalších 20 minut.

Chléb nechte vystydnout a pak pokrájejte. Krásná, velmi chutná a otevřená střída.

Vaše Lida ❤️

19 odpovědí na “Open crumb s červenou pšenicí”

  1. Dobrý den. A moc děkuji za vaše recepty. Jen se chci zeptat na ty kostky ledu. Házíte je do rozpáleného pekáče a hned na to sázíte chléb?

  2. Zdravím,celozrnnou mouku z červené pšenice objednávám z Chytrova…mají i jednozrnku a dvouzrnku,špaldu,žitnou i jen pšeničnou…samozřejmě vše v bio kvalitě, čerstvě mletou před expedicí k vám,a vše celozrnné…mouky výborné kvality…objednávám od nich již několik let…

      1. Teď jsem se koukla na stránky,momentálně mají jen Žitnou celozrnnou…njn,je po sklizni,tak chvilku vydržet,a chce to sledovat stránky…já objednávala naposledy asi koncem června…měli všechno…

  3. Kdo si chcete objednat mouky z Chytrova,už mají novou nabídku: Špaldová, žitná , pšeničná , ovesná , dvouzrnka a červená pšenice…vše celozrnné v bio kvalitě…

Napsat komentář