Typický znak švýcarských žemlí weggli – jsou uprostřed skoro přepůlené. Častěji se podávají bílé, bez celozrnné mouky a pouze potřené vejcem.
Až nyní jsem si vzpomněla, že teta Anna ty svoje máslové žemličky taky někdy rozpůlila koncem vařečky skoro ve dví a říkala mi, že je zná ze Švýcarska… Liší se od našich běžných žemlí právě mlékem a máslem v těstě. Recept zde.
Já jsem si dovolila do receptury přidat 1/3 celozrnné mouky a udělat další variantu, tmavou. K celozrnné mouce (a vůbec do kynutého těsta) se hodí něco kyselého, použila jsem šťávu z pomeranče. Pokud celozrnnou mouku vynecháte, uberte tekutinu – vynechejte pomerančovou šťávu a místo melasy navažte cukr.
Velmi dobré pečivo! Ve Švýcarsku je zvykem podávat k oběma variantám čokoládové tyčinky nebo čokoládu.
Recepis
Suroviny
Na slánek
- 120 g vody
- 12 g soli
- 10 g čerstvého droždí
Nejprve si připravte uzavíratelnou skleničku. Nechte si odstát vodu, aby vyprchal chlór a rozpusťte v ní sůl. Můžete to urychlit mícháním, musí být dobře rozpuštěna. Přidejte droždí a rovněž rozmíchejte. Vznikne světlá tekutina, kterou uzavřete víčkem. Uložte do chladu, nejlépe do lednice. Nejdříve po několika hodinách (za 4-6 hodin) použijte do těsta. Pokud byste nechali stát roztok na lince, nic se nestane, nechala jsem i 12 hodin. Po několika dnech ale může v teple. Preferuji spíše vyzrání v lednici. Prostě večer uložím slánek (slánky) a druhý den (nebo kdy se mi chce) zadělám těsto. Nebo ten další… Velmi variabilní.
Vydrží použitelný i více jak týden (vlastní zkušenost), pravděpodobně i déle. Já ho používám nejčastěji druhý třetí den. Nečekejte, že něco ve sklenici vyroste – jak jste vložili, tak vizuálně naprosto stejně bude vypadat i po několika dnech. Bývají pak kvasinky usazené u dna. Stačí rozmíchat. Eventuálně zbytek vypláchnout recepturní tekutinou.
Na těsto
- slánek
- 750 g mouky – 500 g hladké 00 a 250 g celozrnné pšeničné
- 380-400 g mléka nebo mléka s vodou 1:1
- 85 g másla
- 30 g pomerančové čerstvé šťávy
- 30 g melasy
- ovesné nebo pšeničné vločky – dvě hrsti
Finální postup
Do mísy nalejte slánek, téměř všechno mléko (vodu) – cca 30 g si nechte stranou na doladění těsta, šťávu z pomeranče a melasu. Rozmíchejte.
Přisypte proseté mouky a hněťte na nízkou rychlost 10 minut. Až teď, po částečném vyvinutí lepku. Přidejte pokrájené máslo a pokračujte v hnětení dalších asi 5-10 minut.
Vyhnětené těsto přendejte do vyolejované nádoby a nechte vykynout do zdvojnásobení objemu cca 1 1/2–2 ½ hodiny.
Nebo metodou „věnuj mi jednu noc“ v lednici, jako u postupu tohoto receptu zde.
Čas je orientační.
Vykynuté těsto rozdělte kartou na vále – navážila jsem po 85 gramech.
Smotejte v kuličky.
Připravte si jednu misku se studenou vodou a druhou s vločkami. Ty si můžete předem opražit v troubě na plechu do zlatavé barvy.
Kuličky namočte do vody a pak oválejte v misce s vločkami. Každou kuličku umístěte na velký pečící plech vystlaný pečícím papírem a nechte větší rozestupy.
Kuličky musí zvětšit viditelně objem alespoň o povinu.
Nyní je uprostřed jakoby přepulte vhodným nástrojem, ne rozříznout! – třeba koncem vařečky, kulatou širší plochou. Mně muž vyrobil nástroj. Používám i na jiné bulky.
Nechte ještě cca 20 minut kynout a předehřejte si zatím troubu.
Troubu rozpalte na 220 °C i s plechem na dně – budeme zapařovat, je to lepší.
Vykynuté bulky vložte do trouby a na plech chrstněte hrníček horké vody (cca 100 ml) a ihned uzavřete. Pečte 8 minut, pak plech vyndejte a snižte teplotu na 180°C. Dopékejte dalších cca 10-12 minut.
Upečené weggli nechte na plechu nebo mřížce vychladnout.
Dobrou chuť!
Vaše Lida ❤
Dobrý deň, ak chcem tento recept urobiť z kvasku, množstvo (gramáž ) ingrediencií môžem ponechať? Ďakujem Tatiana
Ano, suroviny v součtu musí souhlasit, jen část mouky v odebrané tekutině překvasíte.
Právě jsem je vytáhla z trouby a jsou výborné. Děkuji za sdílení skvělého receptu.❤️
Blahopřeju k dobré práci a mám radost. 😁
Když už jsem zvádla rohlíky ze slánku, šla jsem po dalších receptech. Tyto weggli jsou bomba. Těsto tak krásně voní melasou a máslem. Výborně se s ním pracuje, je vláčné. Postupovala jsem přesně podle receptu a vše vypadalo jako na vašich fotkách. Kynula jsem přes noc v ledničce. Jen tedy opět moje opatrnost nenařízla bochánky hodně, takže mám spíše kulaté bulky, příště se do toho opřu víc. Manžel mě strašně chválíl, že takovou dobrotu ještě nejedl a prý to musím zasé upéct. Doporučuji vločky upražit jak je v receptu, při pečení se nespálí, takže opražení jim dodá šmrnc. Já se bála a napoprvé neopražila a vločky jsou trošku bledší, ale celkový výsledek je i tak skvělý.
Super! 🙂