Název masopust podle Jungmannova výkladu proto, že se „maso opouští, jí naposledy“.
Lidově ostatky, fašank nebo i končiny je období po Třech králích do Popeleční (Škaredé) středy. S touto dobou byla spjata řada zvyků a zábav, zejména s posledními třemi dny.
Smažení v tuku bylo pro toto období typické. Jednak bylo nejvíc zabíjaček (sádlo) a v zimních měsících se lisoval v tzv. verkách, zábojnách i olej, u nás lněný, konopný (méně makový, ořechový a slunečnicový). Od počátku 19. století i řepkový.
O původu koblih a prvenství se pře mnoho národů. První zmínky o pekařích zvaných kobližníci, sahají až do 14.tého století. V Čechách se začalo toto pečivo smažit na tučný čtvrtek (poslední čtvrtek masopustu) a všichni v domácnostech si na něm dávaly opravdu záležet. Plnily se mákem nebo povidly. Džem a krémy je novodobější záležitost. Rozdávaly se koledníkům a maškarám. Koblihy pod názvem globule (v překladu kuličky) smažili často i staří Egypťané, Římané a Řekové.
O koblihách traduje i historka z Německa. V roce 1750 smažil berlínský cukrář koblihy ve tvaru dělových koulí. Sám totiž sloužil ve válce a střílel z kanonu. Říka se jim berliner (v jiných částech Německa kreppel i krapfen).
Dle příběhu z roku 1690, kdy Rakušanka Cecilie Krapf osmažila koblihy a prodávala je ve svém obchodě během masopustu, naplněné ovocem pod názvem Cillikugeln. Rakušané používají ponejvíce krapfen.
Židé je nazývají sufganiyach (původ je pravděpodobně v Evropě), hojně smažené v Izraeli o Chanuce (Svátku světel), který připadá na konec listopadu a část prosince.
Koblihy jsou známé po celém světě, jiný kraj jiný zvyk, a tak se všude podávají jinak. V Americe jako slavné donuty s typickou dírou uprostřed a barevným sypáním.
Koblihy nedělám moc často. Ale když už, tak plním ponejvíce meruňkovým džemem. Považuji je takto za dokonalé. Naplnit je můžete ale mnoha jinými náplněmi – čokoládou, vanilkovým krémem, kávovým atd.
Recepis je s použitím slánku, co to je zde, ale lze samozřejmě klasicky, recept přiložen. Inspirací mi byl recept z České kuchařky Juliány A. Fialové z roku 1969.
Recepis na jiný úspornější koblihový recept „Trojky“ zde.
Recepis
Suroviny
Na slánek
- 50 g vody
- 5 g soli
- 9 g čerstvého droždí
Nejprve si připravte uzavíratelnou skleničku. Nechte si odstát vodu, aby vyprchal chlór a rozpusťte v ní sůl. Můžete to urychlit mícháním, musí být dobře rozpuštěna. Přidejte droždí a rovněž rozmíchejte. Vznikne světlá tekutina, kterou uzavřete víčkem. Uložte do chladu, nejlépe do lednice. Nejdříve po několika hodinách (za 4-6 hodin) použijte do těsta. Pokud byste nechali stát roztok na lince, nic se nestane, nechala jsem i 12 hodin. Po několika dnech ale může v teple. Preferuji spíše vyzrání v lednici. Prostě večer uložím slánek (slánky) a druhý den (nebo kdy se mi chce) zadělám těsto. Nebo ten další… Velmi variabilní.
Vydrží použitelný i více jak týden (vlastní zkušenost), pravděpodobně i déle. Já ho používám nejčastěji druhý třetí den. Nečekejte, že něco ve sklenici vyroste – jak jste vložili, tak vizuálně naprosto stejně bude vypadat i po několika dnech. Bývají pak kvasinky usazené u dna. Stačí rozmíchat. Eventuálně zbytek vypláchnout recepturní tekutin
Na těsto se slánkem
- slánek
- 500 g hladké mouky
- 6 žloutků /nebo 3 vejce
- 80 g másla
- 50 g cukru krupice /pokud nebudete plnit, tak 80 g
- 120-160 ml mléka /záleží na velikosti žloutků nebo vajec
- 2 lžíce rumu
- vanilkový extrakt
- citronová kůra
- cca ½ kg sádla nebo ¾ l oleje na smažení
Na těsto klasicky
- 25–30 g čerstvého droždí
- 500 g hladké mouky
- 80 g másla
- 50 g cukru /80 g, pokud nebudete koblihy plnit
- cca 150-200 ml mléka
- 6 žloutků / nebo 3 vejce
- 5 g soli
- 2 lžíce rumu
- vanilkový extrakt – ½ lžičky
- citronová kůra – ½ lžičky
Droždí nechte vzejít 10-15 minut v půlce mléka se lžičkou cukru. Doby kynutí se zkrátí! První v míse na cca 1-1 ½ hodiny, na plechu 30-45 minut. Postup je jinak stejný.
Na náplň
- 1 sklenice meruňkového džemu
- 2-3 lžíce rumu
Rozšlehejte do textury vaničkového tvarohu, ale ne moc řídkou. Hlavně je to potřeba u džemů s kousky meruněk, ucpaly by špičku na zdobení.
Finální postup
Všechny suroviny si včas připravte a ty chlazené nechte ohřát na pokojovou teplotu. Pokud je opravdu letní hic, dělat to nemusíte, těsto se velmi rychle zahřívá.
Do mísy robota nalejte slánek, a ne všechno mléko – část si nechte stranou (dolévejte tekutinu, když je potřeba, ale nedosypávejte další mouku), přidejte žloutky, cukr, vanilkový extrakt, rozpuštěné zchladlé máslo, citronovou kůru a prošlehejte. Přisypte mouku a hněťte asi 10-15 minut v jednom kroku, dokud těsto nebude hladké, pružné.
To koblihové má být volnější, ne moc tuhé. Díky tomu je lepivější, ale koblihy jako pírko.
Nechte v přikryté míse nebo nádobě vykynout – buď v teple kuchyně – cca 2-4 hodiny. Velmi záleží na teplotě u vás doma, čas je vždy orientační.
Nebo lze aplikovat metodu „věnuj mi jednu noc“ – v lednici při 4 °C do druhého dne. V tomto případě musíte nechat těsto rozkynout v teple, jinak moc nenabude. Jak je to u jiné teploty moc potřeba nevím, s jinou než 4 °C u lednice nepracuji. Ale jiné to určitě bude, mohlo by překynout. Musíte tu svoji vyzkoušet nebo vychladit na tyto stupně s použitím teploměru. Vyšší teploty nebudou pravděpodobně rozkynutí ani potřebovat.
Ještě jedna dost důležitá věcička – některé lednice ji nedokážou stabilně udržet, pokud je narvaná k prasknutí nebo ji někdo používá jako zdroj šmejdění. Ze 4 stupňů může být hnedle třeba i 8… A následný nářek nad těstem.
Teprve až zvětší těsto o cca ½ objem, umístěte ho do lednice. Dávám do transparentní vyolejované plastové nádoby; lépe pozoruji, co se s těstem děje a nemusím otevírat, ani vyndávat. Výšku vkládaného těsta do nádoby i lednice si z boku poznačím.
Viz gumy. Nejnižší – počátek, vyšší – vloženo do lednice.
Téměř každé kynuté těsto (je jedno jestli z linky nebo lednice), které chcete finálně zpracovat, MUSÍ zvětšit objem alespoň 2x. Když se to v lednici nepovede, nechte dokynout ještě na lince.
Před započetím s pracemi na vykynutém těstě si připravte plech s pečícím papírem, ten ještě posypejte moukou (je to důležité, koblihy se k samotnému papíru přilepí), lépe se pak odebírají na smažení.
Dají se použít i nastřihané čtverečky z pečícího papíru a přímo na něm převrátit koblihy do tuku. Velmi vhodné, když těsto je ještě řidší než obvykle a hrozí snadné promáčknutí.
A ještě jeden plech nebo tác s papírovými ubrousky (ty na odsátí tuku) na usmažené koblihy. Můžete si vyšlehat i nějakou náplň, pokud budete plnit.
Rovněž si nachystejte kastrol o průměru 22-28 cm. V případě, že nemáte s koblihami zkušenost, raději menší, abyste stihli při smažení s pár kusy manipulovat, nemuseli „fofrovat“ a nespálili je.
Nezapomeňte ani na děrovanou naběračku. Ne plastovou! Tuk bude velmi horký. Mohla by dopadnout jako lžičky z jistého filmu…
Asi do 1/3 naplňte nádobu buď sádlem nebo olejem. Prostě tuk, který je vhodný na smažení. NE KAŽDÝ JE – nastudujte etiketu !!! Sádlo je nejlepší domácí a velmi vhodné. Jak na domácí sádlo – zde.
I když ještě donedávna byla vlna kritiky proti používání vepřového sádla značně vysoká, dnes už se strana mince obrací a mnozí odborníci a vědci ho preferují při delším smažení či pečení. Jeho největší výhodou je totiž fakt, že v něm během delší tepelné úpravy nad 180 °C, na rozdíl od rostlinných olejů, nevznikají karcinogenní látky.
Já měřím teploměrem, tedy i teploměr. Doporučuju. Prodávají v domácích potřebách. Je to tak nejlepší.
Vyklopte vykynuté těsto na pomoučenou plochu
Rozdělte nejprve na 2-4 menší části a pak po 50-60 g.
I těsto z lednice můžete hned rozdělit a rovnou zpracovat. Pokud to nejde lehce, promněte kousky v ruce (ohřejte). Nebo nechte kousky cca 30 minut aklimatizovat a pak teprve s těstem začněte pracovat. Musí být trochu vláčnější. Tvarovat se dají různé šrouby, uzlíky atd.
Já jsem kousky rozvážila. Dělat to nemusíte, pokud máte v oku jakousi takou podobnou míru… Jinak ty malé kusy budou již hotové a velké uvnitř syrové.
Vytvarujte bochánky, podobně jako na buchty nebo koláče. Každý umístěte na plech hezčí stranou navrch a nezapomeňte nechat větší mezery – nabydou!
Přikryjte plech „poklicí“, to je třeba druhým plechem (nebo fólií) a nechte nejméně hodinu až dvě znovu nakynout. Je potřeba, aby bochánky viditelně zvětšily objem – tím se řiďte. Čas je vždy orientační.
Vykynuto.
Rozpalte tuk v kastrolu na cca 175°C. Nějakou dobu to trvá, nespěchejte. Koblihy ze slánku to vydrží, hned tak nepřekynou. Na mé indukci na 10, mám stupnici od 1-19.
Vkládejte horní stranou dolů, cca 3-4 kusy, přikryjte na 1 minutu pokličkou. Pokličku odklopte a smažte asi ještě jednu minutu. Nemáte pokličku? Nic strašného se nestane ani bez ní.
V žádném případě se na sebe v oleji nesmí mačkat, nejlépe volně plavat. Ještě nabydou.
Koblihy obraťte, třeba vařečkou a znovu smažte druhou stranu cca 2 minuty – jedna várka celkově 4-5 minut. Pokud se rychle smaží, teplotu uberte – uvnitř by byly syrové.
Znakem těsta z lednice je blistr (drobné puchýřky). Ničemu to nevadí, naopak třeba mně se to líbí. A pokud vadí, pod cukrem se vše schová…
Vychladlé koblihy naplňte džemem nebo jinou náplní. Nožem utvořte dírku a vložte do ní špičku zdobičky a vtlačte náplň. Existuje i speciální nástavec na koblihy – viz foto. V tom případě předem dírku nemusíte dělat.
Na závěr pocukrujte. Koblihy mají být nadýchané a jemné.
Beze slov…
Z těsta si můžete usmažit i donuty, o historii a více zde.
Dobrou chuť.
Vaše Lida ❤
Dobrý den, paní Lído,
Musí těsto kynout v lednici na noc nebo mužů hned po vyhynutí dal zpracovat a ten den dělat koblihy?
Děkuji moc, hezký den,
Pavla
PS: slanek už je odleželý 😉
Samozřejmě! 🙂
Skvělé, jdu na to…
Ať se dílo povede! 😘
Mělo tam být vykynuti… 🙈
❤️
Dobre ranko včera jsem vyzkoušela recept na klasicke koblihy a byly vynikající.Moc dekuji za inspiraci.Rada vas sleduji.Krasné stranky.Pěkný víkend Irča z Rychnova
Dobrý den.
Děkuju! Jste z Rychnova nad Kněžnou? Ten mám cca 25 km daleko… 🙂
Dobrý den,
mám jednu z Vašich knih a vše, co jsem doposud vyzkoušela, bylo opravdu výborné. A tyto kobližky byly naprosto vynikající. Moc děkuji za mnoho skvělých receptů. N. Kraus.
Mám velikou radost!
Dobrý den paní Gottwaldová,
chci moc poprosit o radu.
Je možné kobližky po rozkynutí navážit a ušoulat na požadovaný tvar už večer a takto nachystané je uložit do lednice?
Následné ráno by pak mohly být ke smažení.
Nezkoušela jste někdy takto?
Ten samý dotaz mám i k Fandiným koláčům, které u nás takříkajíc „žereme“! Lepší jsem v životě nejedla. A to jsem skoro kynutý snob. 🙂
Až díky vám jsem se ale pustila do vlastního všeho druhu a je to jedna chvála za druhou.
Jste takto skoro členem rodiny. 🙂
Zbožňujeme Vás.
Děkuji a hezký den přeji,
Kamila
Milá Kamilo,
Vaše slova hřejí jako jaderná elektrárna – mockrát děkuju! 🙂❤️
Zkusit to určitě můžete, půjde to. Jen ta teplota musí být nízká, aby vydržely. Tak 4 stupně.
Dobrý den, prosím, kolik je z tohoto těsta koblížků?
Dobrý den.
Záleží jen na tom, jak chcete velké. Každý má o koblize jinou představu. 🙂Stačí sečíst gramáž surovin a pokud chcete třeba 50 g, tak vydělat 50. A máte počet.
Náhodou som objavila túto stránku a neviem prestať s obdivom, pani Lidka 🤷 určite poprezerám viac,no zostala som pri šiškách,ktoré sú ukážkové a určite sa pokúsim aj ja,podľa Vášho receptu, vykúzliť niečo,aspoň podobné 🤗zaujal ma slánek, priznám sa, nepočula som ešte o tom, hoci som skôr narodená, ale iste máte skúsenosti,tak sa rada priučil. Želám Vám veľa zdravia a tvorivú myseľ 👍
Dobrý den.
Děkuju za milá slova a je mi ctí být Vaší inspirací. Přeji také hodně zdraví a neustálý zájem o nové věci. ❤️🙏❤️
Dobrý den, zkoušela jsem to těsto se slánkem,ale měla jsem ho hodně řídké, přidala jsem dost mouky navíc,ale nakonec byly dobré . Jen nevím,nikdy nemám hezký kroužek kolem dokola, usmaží se mi vždy celé .
Dobrý den.
Jak píši u receptu – na tekutinu pozor, je ve slánku a velikost vajec se velmi velmi liší! Nelít hned vše, postupně.
Těsto musí být akorát vykynuté, pak se koblížky nafouknou a kroužek je pěkně vidět.