Musím se někdy smát, jak člověk může změnit chápání slova velký nebo malý – co bylo do trouby akorát, je najednou velké… Pokud tedy začnete péci chleba v remosce. Kdysi v mých remoskových začátcích jsem tento chleba pekla jako jeden ve velké remosce.
Byl to největší chleba, co jsem v ní kdy pekla a již nikdy více. Upeče se, ale kůrka kolem boků je nepropečená, světlá, nekřupe. Po zkušenostech tedy dělím těsto na dva kusy a peču ve dvou malých remoskách. Název „Velký“ mu však zůstal.
Toto je těsto na 2 chleby do ošatek na 750 g a pečení v malé remosce (remoskách). Nebo jeden velký chleba do trouby. Syrové těsto váží kolem 1400 g, ošatka tedy na 1,5 kg těsta. Můžete vydělit suroviny dvěma a upéci jen jeden chleba…
A nebo si je upečte postupně jako veky v remosce velké – krásně se celé upečou dokřupava.
Recepis
Suroviny
Na rozkvas
- 25 g žitného kvásku
- 90 g vody
- 90 g žitné celozrnné mouky
Vše smíchejte ve vhodné nádobě (sklenici), přikryjte a asi za 8hodin bude rozkvas v pokojové teplotě hotový.
Na záparu
- 60 g různých vloček – žitné, pšeničné, ovesné…
- 160 g horké vody kolem 60-80°C
Vločky zalejte v dóze horkou vodou, zamíchejte a přikryjte víčkem. Připravte si v době, kdy mícháte rozkvas.
Na těsto
- všechen rozkvas
- 600 g mouky – co dům dá, z toho 300 g celozrnných
- 300 g + 40 g kefíru (vody) – hydratace je vysoká, cca 83 %, kdo nemá zkušenosti, ubere vodu na 250 g
- 14 g soli
- 1 lžíce medu
- kmín dle chuti
- hrst slunečnicových semínek, můžete vynechat
- 2 ošatky na 750 g těsta (do malé remosky nebo i velké)
Finální postup
Do mísy od robota vložte rozkvas, záparu, med a ne všechnu tekutinu (malé množství ponechejte na doladění těsta), prošlehejte a přisypte mouku. Lehce spojte a nechte 3/4 hodiny proběhnout autolýzu, správně řečeno fermentolýzu, protože jste přidali k mouce a tekutině i kvásek.
Pak přidejte sůl, dolaďte zbytkem vody a ještě hrst slunečnicových semínek. Hněťte cca 8 minut – chvíli na 1 a pak na 2.
Těsto přendejte do uzavíratelné nádoby vytřené olejem a nechejte kynout 2 až 2,5 hodiny, musí zvětšit objem o cca 80%. Během této doby několikrát přeložte stylem tahání za uši.
Po této době vyklopte těsto na pomoučený vál a rozdělte na přibližně dva stejné kusy. Stočte do dvou řádně vysypaných ošatek pohankovou moukou, rovněž jí „pohlaďte“ i bochníky. Pohanková mouka je poměrně drahá – dost ji pak z ošatky vymetu, ale ještě se mi nestalo, že by se mi chleba v ošatce přilepil. Vršky těst v ošatkách jemně poprašte hladkou pšeničnou moukou. Přes cedníček to jde skvěle a rovnoměrně.
Umístěte v plastových boxech na další kynutí do lednice, cca na 12 – 16 hodin (+4°C). Poté v teple na kuchyňské lince ještě odpočinout a dokynout asi 2 h. Vždy záleží na stavu těsta, časy jsou orientační. Pokud je těsto z lednice dostatečně nakynuté, klidně upečte rovnou. Lednici můžete vynechat a zvolit jen kynutí v teple (asi 1,5 až 2 hodiny).
Vyndávejte ošatky z lednice postupně, s odstupem jedné hodiny, aby vám bochník čekající na remosku nepřekynul. Kdo má dvě a více remosek jako já, má vyhráno a peče naráz.
Pečte ve studené remosce 45 minut. Pečení v remosce zde. V troubě zde.
Vaše Lida ❤
VYNIKAJÍCÍ chleba! !! Pečený v troubě jako jeden velký, celozrnné mouky jsem dala jen 200 g(doma není příliš v oblibě🤔), vločky pouze ovesné, chladničkové kynutí. Chleba je nadýchaný, měkounký a chutný. Skvělý recept, spolu s bourákem momentálně TOP😉.
To je fajn, že jste si poradila dle vašich představ! 🙂 Ať se daří a děkuju za odezvu. ❤️
Dobrý den, paní Liduško,
tento chleba lze určitě nechat kynout jen na lince, bez dlouhého kynutí v lednici,že?
Děkuji,Eva
Dobrý den. 🙂
Určitě. Jen časy kynutí budou jiné.
Dobrý den, zrovna jsem se Vás chtěla zeptat, který z Vašich receptů nabízí chléb s měkkou střídkou, ale jak jsem zjistila po zakrojení tohoto chlebíku, je to zrovna tenhle. Můj bochníček sice nemá dokonale kulatý tvar (těsto bylo poměrně měkké a poněkud ho zdeformoval pečicí papír, ve kterém jsem ho sázela do litinového hrnce), ale těsto krásně vyskočilo a chleba je moc dobrý. Jen teda není tak výrazně okatý, jako ten Váš (i když to by možná mohlo být i tím, že jsem dala skoro 1/3 žitné mouky).
Chtěla bych se Vás zeptat, co přispívá k měkké střídě – ta vysoká hydratace?
Děkuji a zdravím.
Nejen to. Nemusí být až tak vysoká, ale i dobré zpracování těsta, silný kvásek a převaha pšeničné mouky.
Další vynikající recept. Vyhovuje mi vlastní volba mouky, kombinovala jsem pšeničnou celozr. i špaldovou. Ledničkové kynutí. Pečeno v troubě jako jeden velký – což je pro naši 4-člennou rodinu akorát. Konečně byl dostatečně vykynutý a nepopraskal mi, takže je to i krasavece na pohled. Chuť skvělá, krásná střídka. Určitě budu péct znovu.
❤️🙂