Nevím, jak vy, ale snažím se i do chleba čas od času přidat to, co mám ráda anebo se mi zdá velmi prospěšné mému tělu.
V tomto chlebu je obojí – mé oblíbené vlašské ořechy a goji (kustovnice čínská). Goji roste na svazích Himaláje a podle toho dostal chleba název. Dočetla jsem se, že goji je ovoce radosti, neboť podle Tibeťanů, kdo snídá goji, bude prý šťastný celý den…
K popularitě ovoce přispěl i mýtus o Číňanovi jménem Li Qing Yuen, jenž se prý díky pravidelné konzumaci goji dožil neuvěřitelných 252 let.
Dalším příkladem pozitivních účinků plodů goji jsou tibetští mniši. Ti goji pravidelně konzumují, a proto se zřejmě dožívají vysokého věku v plném zdraví, vitalitě a svěžesti.
Chléb je doslova plný ořechů a kustovnice – těsto spíš tyto dvě suroviny jen spojuje. Určitě je obohacením v celé škále chlebů do remosky.
Recepis
Suroviny
Na rozkvas
- 20 g pšeničného kvásku
- 50 g vody
- 50 g pšeničné mouky (napůl hladkou a celozrnnou špaldovou, můžete použít i jinou pšeničnou)
Vše smíchejte ve vhodné nádobě (sklenici), poté přikryjte víčkem a při pokojové teplotě bude asi za 8 hodin rozkvas hotový.
Na těsto
- všechen rozkvas
- 220 g vody
- 320 g mouky – 100 g pšeničné 00, 100 g špaldové hladké a 120 g pšeničné chlebové
- 100 g vlašských ořechů – namočte
- 50 g goji – namočte
- 6 g soli
- ošatku velikosti na 3/4 kg těsta (do malé remosky)
Finální postup
Do mísy robota vložte kvásek a přileje ne všechnu vodu vodu (malou část si ponechte na doladění těsta). Prošlehejte a přisypte mouku. Lehce promíchejte (jen co se suroviny spojí), přikryjte a nechte 30 minut odpočinout.
Následně přidejte scezené goji, ořechy a sůl, popřípadě zbytek tekutiny. Ořechů je hodně, rovněž nabobtnalé goji, hněťte tedy jen několik minut robotem a poté vyškrábněte do olejem vymazané vhodné nádoby s víkem na přikrytí.
První kynutí potrvá více jak 2 hodiny na kuchyňské lince a vždy po 40 minutách přeložte. S těstem se pracuje dobře, ale občas vypadne nějaký ten ořech, který zamáčkněte zpět do těsta. Nebo snězte…
Možná budete mít pocit, že těsto skoro žádné není. Je to tak – jen obaluje ořechy a goji. Kynutím a pečením přeci jen nabyde.
Můžete zvolit i druhý způsob zpracování – těsto nechejte vykynout bez ořechů a goji. Až pak před závěrečným stočením do ošatky těsto na vále rozprostřete a poklaďte ořechy s goji. Zapracujte do těsta překládáním.
Na další kynutí umístěte těsto do lednice na 12 – 15 hodin (teplota +4 °C). Pokaždé mi doba vychází jinak – dle zaneprázdněnosti, stačí i 12 hodin. Můžete rovněž nechat kynout jen v teple a lednici vynechat.
Těsto vytažené z lednice vyklopte na pomoučený vál, stočte do požadovaného tvaru a vložte do ošatky. Ošatku řádně vysypejte pohankovou (nebo rýžovou) moukou a jí „pohlaďte“ i bochníček. Vrch těsta jemně poprašte chlebovou pšeničnou moukou a uložte do plastového boxu, kde dále kyne v teple. Za 2,5 hodiny by mělo být těsto vykynuté. Časy jsou orientační, každý kvásek pracuje jinak.
Pečte ve studené remosce 45 minut. Pečení v remosce zde. Chleba můžete upéci i v troubě. Návod zde. Nebo hrnci zde.
Chléb stojí za ochutnání – je jiný něž běžné chleby; považuji ho za lahůdku. Má tmavou střídu, kterou obarvily ořechy.
Vaše Lida ❤
Dobrý večer. Mám v plánu koupit remosku. ale ty nové malé mají 22 cm průměr, to je ještě o 2 cm méně než ty předešlé. Nevím zda v ní upeču chlebík 700g. Nemá někdo s tou novou zkušenost?
Dobrý večer. Určitě upečete, on je rozměr jen menší o ten okraj, co v něm leží starý vrch. Zbytek mísy je absolutně stejný. U nově remosky jde vršek přes mísu. Čili je to vlastně totožné – u staré ten širší okraj stejně vůbec nevyužijete.
Liduško moc děkuji
Rádo se stalo. 😊
Mela bych prosim otazku ohledne kynuti.. kdyz vynecham lednicove kynuti, ono ten chlebik kyne na dva krat v mise, nebo jsem to spatne pochopila a druhe kynuti znamena uz kynuti v osatce? Dekuji za odpoved..
Druhé kynutí je ošatka.
Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli bych mohla misto psenicneho kvasku pouzit zitny. Dekuji
Můžete to zkusit. Proč ne. 😊
Když vni kynuty neni v lednici, ale v místnosti, kolik ca casu misto tech 12-15 hod v lednici?
To nemohu říci,musíte sledovat. Záleží na teplotě v místnosti. Cca 2 -3 hodiny.
Dobry den, jak huste je těsto?
Je hydratovanějsí.
Dobry den, chci se zeptat, zda mohu misto pšeničného kvásku dat LM a v jakém množstvi? A čím by se dala nahradit goja? Děkuji Verka
Asi o 1/3 méně. A přidat vodu.
Dobrý den, tento „sváteční chlebík“ naše rodina opravdu miluje. Jen prosím o radu, pokud chci péct dvojitou dávku… mám množství rozkvasu pouze vynásobit (pak je to cca 240 g do těsta) nebo zdvojit každou „položku“ zvlášť (pak je to více jak 280 g do těsta…)? omlouvám se za možná hloupý dotaz. Hezký den, Radka
Dobrý den.
Pokud dvojitou dávku, tak každou položku v receptuře zvlášť. 🙂
Dobrý den.
Ano, vše 2x. 🙂
Dobrý den, chci se zeptat, dělala jsem tento chléb , ale po přidání goji a zamíchání, to mělo konzistenci budapešťské pomazánky, strašně řidké. Goju jsem pouze zcedila, má se z ní ta voda vymačkat? A dala jsem teda žitny kvásek. Musela jsem péct v troubě ve skle, abych to zachranila. Chuťově moc dobrý.
Dobrý den.
Dejte příště měné vody, každá mouka saje jinak. Tu goji jen lehce zmáčkněte.