V některých receptech je kvásku více, v jiných méně – rozuměj více nebo méně rozkvašené mouky. Většinou se držím zlaté střední cesty.
Zde jsem použila menší množství kvásku a o to déle pak trvá první kynutí – logicky menší množství kvasinek se musí nejprve dostatečně namnožit a mouku zpracovat.
Toto je moc dobrý, vláčný chleba.
Obojí má své – nemohu říci, co je lepší nebo horší. Myslím, že tak by se ani o chlebu mluvit nemělo – důležitý je vždy náš čas, který můžeme (nebo chceme) celému procesu věnovat, čeho chceme dosáhnout v chutích, atd.
Recepis
Suroviny
Na rozkvas
- 1 lžička žitného kvásku
- 70 g vody
- 70 g žitné mouky (napůl s celozrnnou).
Vše smíchejte ve vhodné nádobě (sklenici), poté přikryjte víčkem. Asi za asi 8 hodin bude rozkvas v teple hotový. Použijte 120 g do těsta a zbytek uložte na příští pečení.
Na těsto
- 120 g rozkvasu
- 330 – 350 g vody – napůl s kefírem
- 480 g mouky – 220 g pšeničné chlebové, 80 g špaldy celozrnné, 100 g obyčejné hladké 00, 80 g pšeničné celozrnné
- 9 g soli
- 1 lžička medu nebo sladěnky
- 1/2 lžíce kmínu
Finální postup
Do mísy robota vložte kvásek, tekutinu a med (sladěnku), prošlehejte metličkou a přisypte mouku. Těsto lehce spojte a nechte proběhnout autolýzu ½ hodiny. Správně řečeno fermentolýzu, protože jste přidali k mouce a tekutině i kvásek.
Poté přidejte sůl s kmínem a nechte hníst těsto robotem 8 minut. Můžete ručně – je to krásná práce, ale moje operovaná ruka se brání.
Přendejte do připravené uzavíratelné nádoby, kterou vytřete olejem. První kynutí bude trvat v teple 3 hodiny – v těstě je méně kvásku. Překládejte po 30 minutách, celkem 7x. Poprvé ihned po vložení do nádoby.
Další kynutí bude probíhat v lednici – asi 12 hodin, přes noc ideální. Studené těsto pak vyklopte na pomoučený vál, stočte požadovaný tvar do ošatky na 1 kg. Ošatku řádně vysypejte pohankovou moukou, rovněž bochník „pohlaďte“ bramborovým (nebo kukuřičným) škrobem. Můžete střídat mouku se škrobem nebo použijte jen jeden druh i na chleba.
Nechte kynout v kuchyni na lince asi 2 a ½ hodiny. Vždycky se řiďte pohledem – u každého těsta se časy mění, obzvláště po retardaci (zpomalení) v lednici.
Pečte ve velké studené remosce 50 minut. Pečení v remosce zde.
I veka se dá upéci v remosce – nemusí být vždy jen kulatý chléb.
Kdo chce, upeče, v troubě. Zde.
Vaše Lida ❤
Dobrý den,
prosím poraďte – jak je to s množstvím mouky v rozkvasu? Když bych rozkvasila půlku celé dávky mouky s odpovídajícím množstvím vody a tou 1 lžičkou mateřskýho kvásku co se stane s fázemi kynutí, když by to probíhalo v ledničce – i kynutí těsta v míse i těsta v ošatce? A jak by se to projevilo na chuti?
A ještě dotaz – jak se to stane, že máte řezy tak výrazné? Čím vysypáváte ošatky? Píšete víc variant vysypávání…Já vysypávám jen kuk.škrobem a nikdy nemám řezy takové hezky tmavé a zbytek chleba takový hezky bílý:-)…vždycky tam mám jen pár bílejch hrudek…
Moc děkuji:-)
Omlouvám se, že jste mi proklouzla mezi dotazy…
Nerozumím, co myslíte „celým v lednici“. Kvásek chce nechat vykvasit v teple, pak teprve s těstem dát do lednice. Kvasinky potřebují alespoň občas teplo, jinak bude kvásek nebo i chleba kyselý. A pokud chcete všechny fáze těsta nechat kynout v lednici, je potřeba upravit množství kvásku. Jinak musíte svoje nápady vyzkoušet – dělají to tak všichni.
Řezy jsou výrazné jen u nedokynutého těsta. Chleba má vždy barvu podle toho, čím vysypávám ošatku a samotný chleba. Je to u každého receptu napsané.
Dobry den, pani Lido, dekuji za odpoved. Jak pisete, nejlepsi bude zkouset.
Jsem s pozdravem
Jani, někdy to ani jinak nejde… 😊 Ať se daří!
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda tento chléb můžu po přeložení hned stočit do ošatky a nechat kynout v lednici v ošatce a pak rovnou péct? Resp. můžete mi poradit postup, když potřebuji chleba v 18 hodin mít upečený a v 16 hodin dorazím z práce? 😉 Moc děkuji.
Můžete co chcete. 😊
Ale záleží na teplotě v lednici, na Vašem kvásku, jak na lednici reaguje. To znamená jediné, aby byl chleba dostatečně vykynutý a vhodný ihned k upečení. Čili konkrétní údaj Vám neřeknu.
Děkuji, chápu. 🙂 Spíš jsem myslela, jestli těsto může jít z lednice rovnou do trouby nebo je třeba nechat ho trochu ohřát při pokojové teplotě. 😉
Může! 🙂
Dobrý den.
Teď jsem si všimla, že mi došla špaldová celozrnná mouka🤦mám tu jen hladkou špaldovou. Myslíte že by to fungovalo i s ní, popř.nahradit nějakou jinou?
Děkuju Katka
Klidně dejte CZ jinou pšeničnou.
Prosím pěkně. Mám dotaz.. já hloupá nakrmila kvásek omylem CZ špaldovou, místo CZ žitnou. Jak teď postupovat?😬
Viděla jsem hnědý obal, tak jsem po něm sáhla a že je něco špatně mi došlo, až kdyz jsem to umíchala,🤦
Ja se překlikla, omlouvám se, tento dotaz patřil k chlebu – můj oblíbený 🤦
V pořádku. 🙂
Klid… Budete mít kvásek pšeničný, což nevadí. Pak ho zase nakrmíte žitnou. 🙂
Výborný recept, děkuju za něj! Nedávala jsem kefír, protože manžel je alergický na kasein, ale i jen z vody je krásně vláčný a přitom nadýchaný… super!
Dobrý den.
Lucie, mám radost! 🙂😘