Přidávám jeden zajímavý recepis na bramborový chleba – ze syrových, hrubě strouhaných brambor. Vhodný do malé remosky. Nebo do nádoby a upéci v troubě.
Pokusy neověřené peču v malé remosce, co kdyby, že…
Vedly se na Pecnu diskuse, jestli syrovou bramboru – kdosi psal, že dává, jiní zavrhovali. Obě varianty budou mít v těstě trochu jiný, ale dobrý účinek. No a mně, pokud zrovna chci chleba s bramborou a nehodlám vařit, zbývá ta syrová.
Brambor je v malém chlebíčku poměrně hodně a vzhledem k tomu, že obsahují víc jak 80 % vody, hydratace chleba je obrovská – přes 90 %.
Těsto je opravdu velmi „živé“, lepí, ale výsledná chuť fakt stojí za tu práci. Chleba je vláčný, nadýchaný, měkounký, brambory jsou na řezu i vidět.
Recepis
Suroviny
Na rozkvas
- 20 g žitného kvásku
- 90 g vody
- 90 g žitné mouky (napůl chlebové s celozrnnou)
Vše smíchejte ve vhodné nádobě (sklenici), poté přikryjte víčkem a asi za 8 hodin bude rozkvas hotový.
Na těsto
- celý rozkvas – 200 g
- 140 g vody s trochou kefíru – klidně 40 g uberte, kdo se bojíte vyšší hydratace
- 250 g mouky chlebové pšeničné
- 120 g syrových, hrubě strouhaných brambor
- 6–8 g soli – solím méně
- 1 lžička kmínu
- 1 lžíce lněného semínka
Finální postup
Kvásek promíchejte s tekutinou v míse, přisypejte mouku, brambory, sůl, koření a len. V robotu hněťte asi 6 minut, potom těsto vložte do připravené nádoby vymazané olejem, přikryjte poklopem – proti osychání těsta a udržení vlhkosti při kynutí. Ihned popřekládejte, pak ještě 2x po 40 minutách. Nechte kynout celkově asi 2 hodiny, dokud těsto nezvětší objem cca o 80-90%.
Vykynuté těsto vyklopte těsto na pomoučený vál a stočte požadovaný tvar do vysypané ošatky rýžovou nebo pohankovou moukou, rovněž jí „pomazlete“ i bochník. Těsto je velmi lepkavé, zkrotit se dá i pomocí špachtle, kdy přehazujete půlky z jedné strany na druhou. Někdo namaže kuchyňskou desku olejem a stáčí na ní.
I takto hydratované těsto můžete dát do ošatky bez plátna. Je však nutné ji opravdu pečlivě vysypat. Plátýnko je jinak v tomto případě velice vhodné.
Vršek těsta v ošatce jemně posypejte chlebovou pšeničnou moukou a vložte do plastového boxu, kde bude kynout asi 1 1/2 hodiny na lince v kuchyni do řádného zvětšení.
Pečte v malé studené remosce 45 minut. Nebo skvělý je hrnec a upéci v něm v troubě. Jak zde.
Před pečením chleba nařízněte. U remoskových chlebů to je lepší, protože vždycky popraskají a řezem si alespoň přibližně koordinujete směr popraskání.
Může se stát, že se těsto v remosce rozplácne jako žabák, nejde nařezat, lepí se na žiletku. Nebojte se, i takový chleba se nakonec zvedne, pokud není překynutý. Doporučuji dát před pečením na ½ hodiny do mrazáku na zpevnění a pro lepší práci.
Nakonec dílo bylo korunováno úspěchem – moc dobrý chleba je na světě. Vřele doporučuji, je i méně kalorický. Napoprvé klidně uberte trochu vody.
Vysoce hydratovaná těsta peču už jen v malé remosce a to do váhy těsta pouhých 750 g. Více ne – voda se musí částečně odpařit, aby chleba nebyl mokrý a dostatečně se propekl. Malý bochník = méně vody. Ten remoska i s její nižší teplotou zvládne celkem dobře.
Také je potřeba stěnami nádoby podržet tvar, abychom na konci nevyndali upečený disk. Přeji mnoho úspěchů.
Vaše Lida ❤
Super chleba, ta syrová brambora mi snad přijde lepší než vařená! Jitka
Dávala jsem to i to, ale syrová je skvělá a nemusí na to člověk dopředu myslet. Jsem ráda, že chutná. 😊
Dobrý den. Mohu ho upéct i v troubě?? Nemám remosku .Děkuji Míša
Můžete. Vychytejte kynutí, ať se Vám nerozjede.
Bez debat nejlepší chléb, co jsem kdy jedla! Děkuji za další skvělý recept 🙂
Děkuju. 😁 Mám radost! ❤️
Dobrý den, je to asi tři roky, co jsem propadla kváskovému pečení, ale Vaše stránky jsem objevila až letos a jsem nadšená. Zkoušela jsem již několik chlebů, ale tento s bramborem je jednička. Ta kůrčička, ta vyvážená vlhkost! Děkuji!
Dobrý den, Ludiko. 🙂
Moc mě těší, že jste zde spokojená – moje největší odměna.
Dobrý den, jak můžu nahradit kefír? Ptám se proto, že nesmím laktózu… šlo by pouze s vodou?
Děkuji za radu
Určitě! 😊
Díky za recept. Tento chléb je fakt moc dobrý. Nemám Remosku, tak jsem ho pekla v troubě. Sice nebyl moc vysoký, ale chuťově mňam. Už mám zaděláno dvojí dávku na zítřejší pečení. 😃
To mám radost, nemusíte ho péct v remosce. 🙂
Diky Vam za recept. Zadelala mi pekarna chleba a pekla jsem v troube v ohnivzdorne misce. Je krasny. Az vychladne, tak snad bude i chutnat.
To mám radost! 🙂
Dobrý den, budu péct v troubě… Na kolik stupňů a jak dlouho? Máte vyzkoušeno?
Najděte si na blogu Pečení chleba v troubě, tam peču takto. 🙂
Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat – když mám váhu těsta zhruba těch 750 g, tak pak by byla nejvhodnější ošatka na kilový chleba ?
Nejlepší na 3/4 kg, ale do kilové jde taky. Jen ji zkraťte, třeba hrnečkem.
Teším sa na každý upečený chlieb, na jeho chuť a vôňu. Teraz som prepadla zemiakovému, ktorý môžem každému odporúčať. Ale každý recept, ktorý som vyskúšala z Vašej knihy je výborný a skúsila som hádam všetky.
Dobrý den, Jani.
To mám velkou radost. Ať se stále daří. ❤️
Dnes jsem zkusila svůj první kváskový chleba a volba padla na tento s bramborou. Byl naprosto vynikající, jen teda zmizel a vůbec nevím jak 🙂 takže příště alespoň dva 😉 děkuji za skvělý recept, který jsem zvládla i já ❤️
Dobrý den.
Ať se nadále daří ve veškerém pečení. 🙂❤️
Co myslíte, mohl by v ošatce kynout přes noc v ledničce, když je tam ta brambora? Děkuji moc za odpověď. Eva
No, obávám se, že by těsto mohlo moc zřídnout.
A ještě jedna věc mně vrtá hlavou. Když chleba dopeču, vyklopím, položím na mřížku, ať větrá odspodu – no a co teď, mám ho přikrýt utěrkou? Nebo nemusím?
Děkuji za odpověď. Eva
Já nepřikrývám, proč? Chleba má chladnou zcela volně. 🙂
Moc děkuji za odpovědi. Jsem začátečník, pořád hledám informace a některé pokyny uvádějí přikrýt upečený bochník utěrkou, aby chladl pomaleji, že těsto pořád ještě pracuje. Jenže já jsem nedočkavec a potřebuju ho nejdýl za hodinu ochutnat. Tak ho nepřikrývám, aby vystydl. Potřebovala jsem se ubezpečit, že nic nekazím, že přikrytím už lepší nebude 😀)
Nemá to žádnou logiku, aby chladl pomaleji. Nebojte se. 🙂
Já přikrývám utěrkou. Ovšem z toho důvodu, aby kůrka se lehce zapařila, byla měkčí a děda bez zubů ho mohl bez problémů sníst. Pokud máte zuby v pořádku, křupavý je pro většinu lidí lepší.