Bourák

Tento velmi jednoduchý recepis se mi urodil jednoho dne v hlavě a hned napoprvé bylo na těstě vidět, že to bude skvělý chleba. Poměr kvasu, mouky a vody se mi zdál přiměřený mým potřebám a nárokům na dobrý chleba. Vůbec nevylučuji, že někdo dávno podobný poměr pekl – není možné stále dokola objevovat Ameriku, ale ten den to byl čistě nápad z mé hlavy…

Recepis

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je FullSizeRender-98-1024x819.jpg.

Časem přibyly různé varianty a recept je velmi oblíbený. Potěšilo mě, že na jedné besedě o chlebu, kterou jsem absolvovala na pozvání , první otázka se týkala Bouráka. Dokonce přítomní věděli, že název vznikl zcela náhodou – chleba se nádherně zvednul až na víko remosky, jakoby se tlačil ven a chtěl víko shodit, potřeboval místo. A manžel pravil: „Ať nám to tady nezbourá!“ A bylo…

Ano, měla jsem radost. Velikou.
Hydratace je poměrně vysoká – kolem 80 %, kdo se bojíte nebo nemáte zkušenost, uberte vodu o cca 50 g..

Suroviny

Na rozkvas

  • 20 g žitného kvásku
  • 90 g vody
  • 90 g žitné mouky chlebové napůl s celozrnnou

Vše smíchejte v nádobě (sklenici), přikryjte víčkem. Asi za asi 8-10 hodin bude rozkvas hotový. 

Na těsto

Varianta I
  • všechen rozkvas – 200 g
  • 330-350 g vody s kefírem napůl / nebo vody s jogurtem – stačí plná lžíce jogurtu
  • 500 g mouky (zde 100 g  pšeničné celozrnné, 250 g pšeničné chlebové a 150g hladké T650 nebo 00)
  • 10 g soli
  • 2 lžičky kmínu
    Varianta II – z knihy Upečeno s láskou, ze 70% celozrnný
  • všechen rozkvas – 200 g
  • 350 g vody napůl s kefírem / nebo jen 300 g, doporučuji začátečníkům ubrat
  • 500 g mouky – 100 g žitné celozrnné, 150 g pšeničné celozrnné grahamového typu a 250 g pšeničné chlebové
  • 10 g soli
  • 2 lžičky kmínu

Finální postup

V míse prošlehejte kvásek s vodou, přisypejte  mouku, zamíchejte a nechte proběhnout 45 minut autolýzu, správně řečeno fermentolýzu, protože jste přidali k mouce a tekutině i kvásek.
Někdo používá dánskou metlu, já ruku nebo vařečku.

Po autolýze přidejte sůl s kmínem a ty polejte asi 30g vody (u druhé varianty rozhodně doporučuju – je tam více celozrnné mouky). Hněťte v robotu 8-10 minut. U tohoto receptu dosti často přihodím hrstku semínek, které zrovna mám po ruce. Můžete udělat totéž.

Těsto přendejte do vhodné uzavíratelné nádoby vytřené olejem a nechejte 2 – 4 hodiny kynout, dle okolní teploty. I za 2 hodiny může být vykynutý. Překládejte po 40 minutách stylem tahání za uši.

Pak vyklopte na pomoučený vál a stočte požadovaný tvar do dobře vysypané kilové ošatky rýžovou nebo pohankovou moukou. Rovněž jí „pohlaďte“ i bochník a vrch těsta v ošatce posypejte jemně pšeničnou chlebovou moukou a umístěte do plastového boxu.
Nechte kynout v teple přibližně  1 1/2 -3 hodiny nebo dokud nezvětší těsto objem o 80-90%.

Pečte ve velké studené remosce 50 minut, návod zde. Nebo v troubě zde.
Na fotografii chleba pečený  v troubě, v obyčejném smaltovaném hrnci. Pečení v nádobách zde.

Dle zvolené mouky bude pokaždé trochu jiný. Ale nejen podle toho, ale dle délky kynutí (zda  bude ještě brzy nebo akorát; nebo taky pozdě). A jak umíme či neumíme stáčet. A to není všechno – při jaké teplotě upečete. No a o momentální kvalitě a síle kvasu ani nemluvím.
Na fotografii je jeden z remosky.

Zde z litinové nádoby…

A zde mi vše překynulo – kvas, první kynutí i v ošatce v lednici. Vysoká teplota v troubě to ještě zachránila – 260°C, pečeno v rozpálené litině přímo z lednice. NIKDY v tomto případě nenařezávat! 

Toto je velmi jednoduchý a tvárný recepis; dají se různě kombinovat mouky, ubrat voda, přidat semínka, ořechy, brambory, osmažená cibulka, bylinky, co zrovna roste. U zeleniny buďte opatrní s množstvím vody do těsta – uberte!

Pokud přidáte další suroviny, zvolte větší ošatku na 1250 g.

Zde přepočet na kulatý do malé remosky / nebo jako tvar veky do velké remosky

Suroviny na těsto

  • 150 g rozkvasu
  • 375 g mouky
  • 260 g vody
  • 7,5 g sol
  • kmín

Chleba je vláčný, výborný, nás nejoblíbenější. Struktura střídy velmi záleží i na zvolené mouce a práci s těstem – u varianty z knihy je spíše méně okatá.

Bourák 2024 – se změnami v procesu. Jakými?
Správnou změnou prokvašení a správného zpracování těsta může být z Bouráka z 500 g mouky a se 40% kvasu v těstě chléb s otevřenou střídou. O tom až někdy příště…

Nebo…

Vaše Lida ❤

195 odpovědí na “Bourák”

  1. Ahoj, pečiem od februára tohto roku , sama som si vypestovala 🙂 kvások.Práve tento chlebík pečiem asi tak 4x do týždňa v liatinovom hrnci. Skúšala som aj iné recepty, ale mojej osádke iné nechutia. Vraj nemám experimentovať :).Tento je naj !!!!!!Ďakujem za perfektný recept.

  2. Super, dekuji za blog 😉 prosim, kdyz chci pridat do testa cibuli, kolik cca? A mam pridat nebo neco ubrat v teste? Dekuji a hezky den

    1. Misule, přidejte ji osmaženou a zrovna cibuli až se solí po autolýze. Množství záleží na velikosti chleba a napoprvé dejte raději méně – na kilový bych dala tak 50 g.

  3. V recepte je 1 lžička kvásku…je to jedna kávová lyžička, alebo polievková lyžica. Ja dávam väčšinou jednu polievkovú lyžicu kvásku (cca 30g) 100g cz ražnej múky a 100g vody…kvások mi zdvojnásobí objem do troch hodín. Neviem či je po troch hodinách už kvások pripravený na pečenie. Občas je z neho krásny chlieb, občas naskočí len málo. Prosím o radu. Ďakujem za blog…je super!!!

    1. Evičko, děkuju.
      Můžete dát klidně polévkovou lžíci – to je v pořádku. Čím méně kvásku, tím déle trvá rozkvas. Za 3 hodiny je hodně brzy. Velmi záleží i na mouce, jak děláte hustý rozkvas, atd. Jsou ženy, které píší na Pecnu to, co Vy. Za 3 hodiny jsem nikdy použitelný rozkvas neměla. Zkuste ho nechat déle – může být i 2x tak „veliký“. Hlavně hlídat, aby se už nepropadal směrem dolů.

      1. Ďakujem veľmi pekne za radu Liduška. Skúsim dať teda radšej menej kvásku, nech to trvá dlhšie. Rozkvas je vždy hustý, niekedy musím pridať trošku viac vody. Na Slovensku sa mi to nestávalo, je to určite inou kvalitou múky.

      2. Jsem sice začátečník a jdu tak trošku s „křížkem po funuse“, ale doplním svoji zkušenost s tím časem. Kvásek vytahuju z lednice pozdě večer těsně před spaním a nakrmím ho a nechám v kuchyni na lince. To samé pak hned ráno jak vstanu (cca 7hod). A kvásek je „hotový“ tak za 3, max 4 hodiny – naroste skoro na trojnásobek, pak se zpomalí a chystá se spadnout. Takže jde do těsta. Taky mi ta krátká doba vrtá v hlavě, ale prostě se tak chová 🙂

  4. Lidka,vcera som piekla Tvoj bourak a neskoro som si spocitala mnozstvo.Mam totiz malu remosku.Takze som ho musela piect v rure.Dost ma potrapila hydratacia cesta .Volajako som ho vliala do osatky.Krasne nakysol a bol uzasny.Dakujem za uzasne spracovany,prehladny blog.Vsetko super lopatisticky rozpisane.Skusam postupne recepty.Nech sa Ti dari i nadalej pri tvoreni skvelych receptikov❤❤

  5. Ano,ja som si to precitala,ze sa ma ubrat voda,ale chcela som to vyskusat a pidarilo sa ,stalo to za to.Chlieb bol uzasny 👍👍👍
    Este raz vrela vdaka Lidusko ❤

  6. Dnes poprvé vyzkoušený recept i pečení v remosce. Chléb je vynikající,pozítří peču zase, snad to nebyla náhoda že se tak povedl… Uvidíme 😀

  7. Prosím o pomoc – proč Vy máte takový krásně nadýchaný, plný velkých děr a já poměrně nízký a placatý? Ne úplný placák, ale vyskočit moc nechce. 🙁 Kvásek vedu na lince, krmím ráno a večer, při zadělání odebírám z rozkvasu a to nakrmím. Myslím, že kvásek je v pořádku. Dnes těsto kynulo 2 hodiny, pak stočené v kulaté ošatce pro 1,2 kg těsta 1,25 hodiny, vložila jsem opatrně do studené velké remosky. Těsto chtělo asi ještě kynout (dala jsem raději dřív, poslední dobou jsem často neuhlídala a překynulo), bochník praskl po stranách na dvou místech a trochu nahoře. Trochu vyskočil, ale nic moc. Nakrojit nemůžu, je pro kamarádku, ale určitě nemá taková krásná oka. V pátek pro nedostatek času kynulo těsto 12 hodin v lednici, pak bylo v teple asi hodinu, pak v ošatce zase 12 hodin a pak zase v teple asi hodinu. Rozhodně nebylo překynuté, ale v remosce skoro nevyskočilo, i když chuťově to byl nejbáječnější chleba. Bůůůůůů, jak Vy to děláte, že máte pořád takové kráásné bochníčky. Nechci se vrátit ke kupovanému, už by mi nechutnal, ale už nevím co s tím. 🙁
    Moooc děkuji za Vaši úvahu.
    A Váš blog je parádní, díky, že se s námi ostatími dělíte o zkušenosti.
    Věra

    1. Věruško, chce to postupně vychytat časy nakynutí – musí být lehce nedokynutý, ale zase ne moc… Prostě cvik.
      Nevím, jak popsat „lehce nedokynutý“ – je to spíš o citu. A ten přijde s delším pečením. Jinak děkuju za pochvalu! ♥️
      Jestli chutná, tak to až tak neřešte.

  8. Dobrý den. Moc Vám děkuji za recept na Bourák. Jsem začátečník v pečení z kvásku. Zkoušela jsem chlebíky pro začátečníky,ale zalíbil se mi ten Váš a musím říct,že se mi povedl hned napoprvé. Takže teď je to můj oblíbený chleba. A mám v plánu vyzkoušet i další Vaše recepty. Diky. Hanka

  9. Dobrý večer. Chlebík vypadá opravdu nádherně. Určitě jej chci zkusit. Mám prosím pouze dotaz, do jak velké ošatky jej dáváte. Mám zatím jen na 700gr , bude stačit? Mockrát děkuji za odpověď a za váš blog. Zkouším podle vás všechny chleby. Máte postupy perfektně popsané. Děkuji.Alice

    1. Bourák je na ošatku 1200 g. Je tam i přepočet do malé remosky a ten se Vám do ní vejde – je do 750 gramové. 😊
      A děkuju za pochvalu. ♥️
      Moc mě těší, že se Vám u mě líbí.

  10. Paní Liduško, mockrát děkuji za radu. Už je koupena:-) a už probíbá autolýza. Klaním se před vašich uměním a trpělivosti s námi pekařskými „učni“. Krásné babí léto. A

  11. Dobry den, rada by som tento chlebik skusila, upiect. Nemam ale remosku, tak ho budem piect v trube. Po vyklopeni z osatky myslite ze sa bude roztekat? Urcite uberiem vodu, ako odporucate, ale bojim sa, aby sa mi z neho neurobil disk 🙂 V remoske je istota, ze bude krasny vysoky. Dakujem pekne za radu.

    ivka

    1. Dobrý den.
      Vůbec se nebojte – dejte tak jen 300 g (až 320 g) vody a vůbec se nerozteče! Všechny moje chleby jdou péci v troubě. Když překyne, rozteče se každý – to je důležité pohlídat si. 😊

        1. Držím palce a fakt se nebojte – je to poměrně jednoduchý chleba. Jestli nemáte zkušenosti, dejte mouku jen pšeničnou chlebovou. A povede se! 😊 Pak se ozvětě, budu se těšit.

      1. Dobrý den, mohu se zeptat, když pečeme v troubě, tak ve vyhřáté či dáváme do studené? Moc děkuji. 🙏❤️

  12. Dobry den, jde vynechat kefit, jogurt? Syn ma alergii na mléčné vyrobky. Mohu nahradit sojovym jogurtem nebo mlékem? Děkuji

  13. Dobrý den 🙂
    Tento chléb je, troufnu si říct, uctíván na FB skupině PečemPecen. Prý se s těstem krásně pracuje a výsledek je famózní. Tak jsem se tedy do samotné přípravy sama pustila a nyní chápu, proč má tento název. Během přípravy a pečení totiž „zbořil“ veškeré mé představy a očekávání. Několikrát. Když jsem se tedy ráno pustila do finálního postupu, konzistence byla jaksi tekutější a lepivější, než jsem očekávala. Po autolýze se to ale jako zázrakem změnilo. Neuvěřitelné. Při překládání se těsto vůbec nelepilo a šlo to jako po másle, i když těsto bylo stále tekutější. Ošatku nemám, tak jsem těsto vylila do cedníku s pořádně pomoučněnou hrubou utěrkou. Tušila jsem, že se pak v remosce rozteče, ale to by na něj přece nikdo nepěl ódy. No, ono se tak opravdu stalo. V duchu jsem si sprostě zanadávala, Zhruba v půlce pečení se po bytě rozlila libá chlebová vůně, tak jsem aspoň chtěla chléb přikrýt alobalem. Když už z něj bude placka, ať z něj není ještě uhel. Zvledla jsem víko remosky a hrůzou jsem vytřeštila oči. Ten chleba je ale obrovitánskej!!! Co vám budu povídat, je naprosto dokonalý a já jen doufám, že vydrží do zítřejší snídaně! Dcera už se dožaduje dalšího kousku.
    Moc děkuju za skvělý recept 🙂

    1. Milá Marcelko,
      ani netušíte, jak moc jste mě potěšila. I dojala.
      Mám velikou radost, když moje práce je k něčemu a kokonce někomu dobře slouží.
      Ano, chleba se opravdu dme – je to holt Bourák! 😁
      Ať se Vám nadále daří. ❤️

  14. Hezký den,
    chystám se na první chléb, už dlouho pročítám různé informace a říkala jsem si, že musím začít sbírat vlastní zkušenosti, protože těch cizích je spoustu a to bych nikdy nezačala 🙂 Děkuji za blog! a chtěla jsem se zeptat, myslíte, že zvládnu bourák ručně? (bez robotu)…nebo byste doporučila spíše jiný recept? Děkuji 🙂 A.

    1. Dobrý den. 🙂
      Každé těsto se dá zvládnout ručně, jen ho musíte dobře uhníst. Doporučila bych Vám Chleba snadný 1-1/2-1. Je jednodušší.

    2. Hezký den, recept je úžasný, už jen podle popisu a komentářů. Chtěla bych se optat, časově to moc nestíhám, mohu nechat kynout přes noc v lednici v ošatce ? Děkuji moc G. 🌸

  15. Dobrý den paní Liduško. Tak také zkouším Váš Bourák. Asi za hoďku a něco bych měla péct.😊 Ale chci Vás poprosit o radu, nemám totiž remosku.😕 Jak na tenhle chleba v troubě? Jesti normálka péct jak jiné chleby na 250, pak ubrat. Je to teprv můj třetí chleba (některé byly fajn😀jsem taky začátečník).Moc děkuju za i malou radu, a omlouvám se ,že zdržuju. Krásný den Věrka.😀

  16. Dobrý den, Liduško, dá se rozkvas odložit do lednice? Právě jsem ho založila, ale musela bych si dát noční šichtu… Mám napřed číst a potom konat 😉 Chci Vám poděkovat za nej stránky pro začátečníky, SUPER!!!

    1. Dobrý den. Děkuju. 🙂
      Měla jsem kdysi v lednici rozkvas několik dnů. Chleba je ale kyselejší. Dejte ho do lednice a před pečením vyndejte, nechte ohřát na lince a “přihoďte” 2 lžíce mouky + trochu vody. Nechte ho znova vykynutout, bude to tak za 2-3 h hotové.

  17. Dobrý deň ,
    Pani Lidka, tento chlieb je úžasný . Kvaskujem od januára tohto roka, ale ešte žiaden chlebík nebol podľa mojich predstav , dokonca tie prvé neboli ani jedlé, skončili bohužiaľ v koši 😕. Toto je prvý chlebík ktorý sa naozaj vydaril . Ďakujem za skvele recepty. Chystám sa skúšať ďalšie Vaše chlebiky 😊

    1. Dobrý den, Alenko. 🙂
      I u nás je velmi oblíbený – manžel jiný nechce. Jsem potěšena, že chutná a jste spokojená. Ať se daří další recepty.

  18. Rozhodla jsem se, že když půjdu na návštěvu, nebudu nosit sladkosti ani alkohol, ale domácí chleba (tam, kde to jde). Přinesla jsem kamarádce Bourák a celá rodina hned nadšeně ochutnávala. Asi za 3 hodiny se ozvala kamarádčina osmiletá dcerka „Maminko, prosím, mohla bych dostat ještě kousek toho zázračného chleba?“ Takže pochvala veliká i pro autorku receptu. Děkuji.

  19. Tak jsem včera dělal bouráka a za mne jednoznačně chuťově nejlepší co jsem zatím pekl. Pro velký úspěch jdu na něj dneska znovu, tak uvidíme jestli se mi podaří zopakovat včerejšek. Krásně nakynul i pěkně v hrnci vyskočil, i manipulace s těstem výborná. Dělal jsem variantu 1 ale mouky jsem tak nějak namíchal co bylo doma… trošku jsem upravil i pečení v litinovém hrnci, trouba mi trochu připékala odspodu tak rozpaluju hrnec na 200, po vložení zvýším na 20 minut na 250, 10 minut na 220, pak odklopím, stáhnu na 180 posunu mřížku v troubě o jeden stupeň výše a dodělám kůrčičku dle potřeby. Včerejšek se povedl úplně luxusně, škoda že se nedá vložit fotka. Díky za recept, další bude na řadě asi ten čokoládový jako dort k narozeninám 🙂

      1. Tak druhý bourák opět luxusní, jsem spokojen i já. Dnes jsem založil na pšeničný kvásek pomocí lžičky žitného a postupně převedu na čistě pšeničný. Je potřeba dávat chlebovou mouku nebo může být i obyčejná pšeničná hladká? Nějaké fotky dala dcera na fb…
        Hezký den a ještě jednou díky P.

  20. Tak ještě dnes budu zkoušet péct bouráka v remosce, kterou jsem si přivezl z chaty, archivní kousek Grande, Už je umytá, připravená a snad se i těší, radši jsem tedy vyzkoušel funkčnost a vypadá to ok. Mám ale docela strach, těsto je takové hydratovanější, aby se nerozjel… Říkal jsem si, že v tomhle horku zkrátím dobu kynutí na 1,5 hodiny a odpočinek v ošatce něco málo přes hodinu, tak uvidím. Jdu ho zkusit nacpat do ošatky…

  21. tak hotovo, trošku tmavší kůrka, ale to nevadí, musím příště přikrýt, do šířky je přes celou velkou remosku, do výšky už moc nevylezl, ale první remoskový bourák dobrý :-), těším se na snídani…

  22. tak jen moje zjištění, asi subjektivní – v remosce se mi zdá tužší kůrka oproti litinovému hrnci, chuťově rozdíl není, tvar krásně vyskočil, ale nemělo ho co podržet, tak se pak trošku rozjel do šířky. Na druhou stranu pohodlnější a méně energeticky náročné na pečení. Za sebe zůstávám u litinového hrnce :-). Pečení chleba zdar…

  23. Dobrý den, dnes jsem poprvé pekla Bouráka v malé remosce (dle receptu zde) vršek se mi připálil, alobal jsem dala, ale asi pozdě, boky mi připadají málo upečené, chuťově je dobrý. Kde by mohlo být něco špatně, prosím?

    1. Dobrý den. 🙂
      Jaké těsto? Ten přepočet do malé? Záleží kolik je těsta v remosce. Do malé dávám jen cca 750-800 g, do velké kilo až 1,2 kg.
      Jakou máte remosku?

          1. Hliníkovou, je to stařenka, ale prakticky nepoužívaná.

  24. Dobrý den p.Lidko,
    mate skvele recepty, uz kvaskujem rok a pol presla som si kadecim, ale konecne mam vcelku fajn chlebiky, len stale taky detail ma trapi, aj ked robim akykolvek chlebik, vsetky su navrchu krasne makucke, ale smerom nadol je akoby striedka tvrdsia na dotyk, pri jedeni to nie je citit, ale neviem docielit, rovnomerne makku striedku, nechapem co robim zle….skoda ze sa foto neda prilozit. Napada vas nieco v com bude problem? Kazdy hovori nieco ine….

    1. Dobrý den, Lucia.
      Děkuju za pochvalu, vážím si jí.
      Především bych musela tu střídu nejprve vidět. 🙂
      Jinak se těžko radí. Mohla by to být zespodu (například) špatně pečící trouba. Jak pečete? Popište.

      1. Peciem v rúre na plechu so zaparou, je pravda ze mam starú ruru a preto som si zaobstarala remosku, ale v nej je to o tom istom…foto mám ale ako vám ho doručiť.

  25. Dobrý deň, skúšala som pár vašich receptov a sú skvelé, ale mám jeden problém, kvaskujem už rok a pol a stále sa mi deje to že chlieb je hore krásne mäkký a smerom nadol je striedka tvrdsia na dotyk, chuťovo to vôbec necítiť, ale chcela by som docieliť mäkku striedku po celom chlebiku, v čom môže byť problém? Je to stále pri akomkoľvek recepte…

  26. Dobrý večer zkoušela jsem váš recept na chléb. Úžasná chuť nikdy více z krámu. Prý jsem si upekla na sebe bič jak rodinka říká, ale kdo by pro svou spokojenou rodinu něco neudělal 😀😀. Vážně velké DĚKUJI za vaše řady,postřehy, recepty. Jste skvělá.

  27. Dobrý den snad se časem odvážím zkusit další vaše úžasné recepty. Jste inspiraci pokračovat a zkoušet a být trpělivá. Děkuji moc za vaše stránky ❤

  28. Dobry den, myslite ze jeste udelam bourak, kdyz jse do kvasku dala jen zitnu chlebovou mouku a celozrnuo bych pridala az do testa? Uz jsem ho podle Vaseho receptu pekla- jako muj prvni chleba a byl vyborny. Ted jsem ale zadelala nejak jinak.

          1. Děkuji moc za rady. Už mám za sebou 5. bourák, různě na nich experimentuju a vždycky se mi krasně nafouknou a jsou moc dobré. Peču je v litinovém hrnci a párkrát je střkam vodou, I kynutí v ošatce v lednici krásně klaplo. Příjde mi super kombinace knížky a pak mít na webu možnost zkonzultovat rúzně pochybnosti. Tak ať Vás to hodně dlouho baví 🙂

  29. Skvělý blog.,vážně moc děkuji a při prvním výletu do města koupím knihu..Dnes jsem pořídila ošatku ,je na ní – na 600g mouky,tak to jsem se snad i trefila ,tak šup na něj..Jste vážně úžasná pekařka ,přeji ještě mnoho krásných chlebů..A já se ještě dám do LM kvásku ,ten mi chybí…Držte mi palce 😉 Vendy

  30. Dobrý den, přišla jsem poděkovat za recept na tento chleba. Začínám péct z kvásku a po pár jedlých, ale ne zrovna výstavních chlebech jsem se dopracovala až k bourákovi. Lepší jsem zatím nejedla. Kůrka křupavá, střídka nadýchaná. Děkuji srdečně za tak skvělý recept na chleba, který zvládnou i začátečníci s trochou zkušeností. Máte můj vděk. Přeji Vám zdraví a ať se daří i nadále.Hana

  31. Dobrý den, prosím vás jak velkou ošatku potřebuji na chleba Bourák? Začínám s pečením a jsem taky moc ráda za váš blog. Je bezva. Děkuji 😊

  32. Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať …dá sa namiesto pšeničnej celozrnnej použiť napr. špaldová celozrnná a namiesto pseničnej chlebovej len obyčajná hladká? Pšeničné chlebové totiž nemám v zásobe. 🙂 Ďakujem za odpoveď.

  33. Dobrý den, poprosím o upřesnění. Peču zatím chléb „Kubík“ z Pečempecen FB. Chtěla bych zkusit Bouráka. Ale mate mě toto:
    Na rozkvas
    1 lžíce žitného kvásku
    120 g vody
    120 g žitné mouky chlebové napůl s celozrnnou
    Vše smíchejte v nádobě (sklenici), přikryjte víčkem. Asi za asi 8 hodin bude rozkvas hotový. Použijte 200 g do těsta a zbytek uložte na příští pečení.

    Já totiž neodebírám z rozkvasu zase do skleničky na kvásek. Ale dělám to tak, že pravidelně prostě dokrmuju jen kvásek v ledničce, který si před pečením prostě jen vytáhnu. Odeberu lžíci na rozkvas. Zbytek ve skleničce dokrmím žitnou moukou a vodou. A zase dávám do ledničky do dalšího pečení.

    Můj dotaz tedy zní: když udělám rozkvas „1 lžíce kvásku plus 120g vody a 120g žitné mouky“, tak můžu toto celé pak dát do těsta? Nebo do těsta musím opravdu přidat jen 200g tohoto rozkvasu?

    1. Ne, jen 200 g. Pak dejte do rozkvasu jen 100 g mouky a 100 g vody.
      Vždycky se musíte u receptu držet použité gramáže. 🙂
      Já skleničku nedokrmuju.

      1. A já mám opačný dotaz. V knize Upečeno s láskou je např. u receptu na chléb 2-2-1 : Použijeme 2 hmotnostní díly čerstvého kvásku + 2 díly mouky + 1 díl vody (+ 2 % soli, drcený kmín).
        Např.: 400 g kvásku, 400 g mouky, 200 g vody = 1000 g těsta (1 díl = 200 g) . Ale také tam je napsané, že můžeme z rozkvasu odebrat lžíci na další uchování kvásku v lednici. Ale když odeberu, bude toho rozkvasu méně a musím pak dát méně i ostatních surovin nebo je ta lžíce tak malé množství, že to nemá vliv? Prostě když z hotového rozkvasu odebírám, musím snížit potom množství mouky a vody do těsta? Nebo mám raději udělat rozkvasu víc a pak z toho odebrat? Děkuji

        1. Zrovna u tohoto typu chleba s tak velkým množství kvasu v poměru k mouce to takovou roli nehraje.
          Ale samozřejmě můžete kvasu udělat více a navážit přesné množství.
          Kde to je potřeba, vždy to uvádím.

    2. dělám to úplně stejně, dokrmuji si v ledničce a neodebírám, zkušenost s použitím množství 240g ( nedopatřením, neuvědomil jsem si to ), viz můj
      příspěvek níže

  34. Dobrý den,

    poděkování autorce tohoto skvělého receptu, je to super :-), pokud bych
    neměl litinovou poklici, tak by mi ji tutově Bourák“ zvedl. Tedy již do budoucna
    přestávám s experimentováním a výběrem ze stovek receptů a návodů ,
    není důvod, nemyslím si, že by se mi ještě někdy zadařil lepší chlebík,
    klobouček :-).
    Dokonce jako reakci na výše uvedený dotaz ( zda lze použít všechen
    rozkvas , tedy 240g bez odebírání na příště ) mohu konstatovat, že jsem tak
    nevědomky učinil, a výsledek je i tak perfektní. Tím nikoho nenabádám
    k nedodržování doporučeného postupu, jen se dělím o svou zkušenost.
    Neumím si představit, že by se mi i při dodržení postupu ( 200 g ) povedl ještě lepší chlebík, to už nejde 🙂 . děkuji ještě jednou Václav.

    1. Dobrý den, Václave.
      Mám radost! Velikou. 😊
      Pekařina je i o experimentovaní a odvaze. Obojí zřejmě nepostradáte. A i náhody hrají svoji roli.
      Ať se Vám daří. 😊
      A děkuju.

      1. já děkuji 🙂 experimentuji rád, s trochou praxe se snad pustím i do malinko náročnějších pokusú s větším obsahem žitné, na tomto „poli“ zatím moc úspěchú nemám ( trochu placka ) , ale nevzdávám to 🙂 pěkný den přeji Václav

  35. Dobrý den, už jsem z toho chleba naštvaná. Něco dělám špatně a nevím co. Všechno podle receptu, dnes jsem dala méně vody a stejně je potvora placaty. Chuťové skvělý a moc díky za vaše rady. Ještě tohle bych potřebovala zvládnout.

    1. Helenko,
      recept funguje… Za to ručím.
      Ale Vy máte doma jiné podmínky, jinou teplotu, jinou mouku a budete muset uhlídat nakynutí před ošatkou i v ní. Upravit časy. To je celé. 🙂

  36. Dobrý den, mám dotaz ohledně pečení chleba v remosce. Už asi půl roku peču kváskové chleby. Doposud jsem pekla v troubě, většinou v litinovém hrnci. Teď jsem dostala Remosku Prima o objemu 4 litry. Přesně nevím, jaký má ta pečící nádoba Remosky průměr, myslím si, že třeba 30 cm to být může.
    Nikdy jsem v remosce chleba nepekla, ale připadá mi to jako zajímavá varianta, vzhledem k tomu, že peču velmi často a klasická trouba je žrout elektrické energie. Velikost pečící nádoby je poměrně velká, takže i na větší chleby velikosti Bouráka. Mohu se zeptat, jestli můžu péct v takhle velké Remosce i malé chleby? Nestane se mi potom, že se mi chleba rozteče a bude z něho disk? Jsme pětičlenná rodina, tak manžel koupil větší model :o)
    Děkuji za odpověď.

      1. Děkuji za odpověď. Úplného mrňouska asi péct nebudu, děti jsou žraloci 🤣 Většinou peču chleba, do kterého dávám celkem 500g až 600g mouky, tak ten by měl být v tak velké Remosce snad v pohodě. Děkuji i za knížky, jsou skvělé a inspirativní. Úžasný je jarní chléb s kopřivami, chléb naší vesnice aj. Na druhy pokus mi vyšel i Bourák. Poprvé byl chuťové skvělý, ale nízký.
        Mějte se krásně 😀

          1. Dobrý den, dnes jsem pekla poprvé v Remosce chleba. Dopadlo to dobře, pekla jsem chleba z 500 g mouky. Krásně prasknul, je pěkně vysoký 👍. Pekla jsem 45 minut, vkládala jsem do studené Remosky. Po vyndani krásně dunel. Chci požádat o radu. Tak pět minut před koncem pečení jsem cítila, ze se pripaluje. Je malinko z jedné strany pripaleny. Dá se tomu nějak předejít? V klasické troubě chleba prikryvam pecicim papírem, ale v návodu k Remosce to nedoporučuji. Děkuji za odpověď, Blanka H.

          2. Ano, přikryjte alobalem. Dělám to běžně. Papír pod pečící spirálou (která je ve víku) by vám shořel.

  37. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaký je důvod a je to nutné přidat po autolýze 30g vody? Nemam robot a mam obavy, že bude těsto hodně lepit. Děkuji za odpověď. Aleš

  38. Dobrý den,
    opakovaně peču tento chleba, je výborný.
    Ale teď jsem poprvé dala kynout přes noc do lednice, vykynul krásně, v troubě naskočil jako obv., ale pak spadl… ještě v troubě. Vytažený je tak stejně velký jak z ošatky, možný ještě trochu nižší a širší.
    Mouky mám stejné a ze stejného pytle jako předtím.
    Tušíte chybu? Nějaká rada?

      1. Moc Vám děkuji, myslela jsem si to. D
        Dá se tomu nějak předejít? Byl tam ca 7 hodin. S přáním dobré noci jsem se s ním rozloučila a ráno byl první, za kým jsem běžela….
        Včera právě šlo všechno pomalu – kvásek, rozkvas… tak myslím, že i to nakynutí by za 1,5 hod nebylo…

  39. Naprosto souhlasím s ostatními příspěvky. Začal jsem péct kváskový chléb cca. před měsícem. Začínal jsem Kubíkem, potom Chléb z naší vesnice a nakonec Bourák. Trošku jsem si upravil recept. Rozkvas přesně dle receptu, ale používám ho celý. Přidávám do něj ještě lžičku medu. Přijde mi, že potom daleko lépe pracuje :-).

    Na těsto celý rozkvas a pouze pšeničnou chlebovou a hladkou mouku. Moc nám chutná s osmaženou cibulkou, takže dvě větší cibule to jistí :-). Dnes jsem si troufl péct bez nádoby. Rozpálená trouba na 275 stupňů a pizza kámen z Lidlu + teflonový pečící papír. Z ošatky jsem vyklopil na podložku s papírem a rychle přesunul do trouby. V tom ve mně docela hrklo, protože se celkem rozjel …. Ale dostál svému jménu a pěkně se zvednul :-). Právě se dopéká v troubě a vypadá to na zatím nejhezčí a největší chleba.

    Jinak chuťově je luxusní…. Takže děkuji moc za super recept !! 🙂

    1. Je pravda, že každý pekař se musí “vyladit” i sám osobně a najít si svůj vlastní postup, který mu vyhovuje. Pekařina není dogma. Recepty jsou pomůcky, buď dobré nebo špatné… 😊
      A děkuju.

  40. tak kolik vody tam dát?
    V.1 350 g vody s kefírem napůl nebo vody s jogurtem – stačí plná lžíce jogurtu
    V.2 350 g vody napůl s kefírem
    dále text …V míse prošlehejte kvásek s vodou, přisypejte mouku, zamíchejte a nechte proběhnout 45 minut autolýzu, správně řečeno fermentolýzu, protože jste přidali k mouce a tekutině i kvásek.
    Někdo používá dánskou metlu, já ruku nebo vařečku.

    Po autolýze přidejte sůl s kmínem a polejte asi 30g vody (u druhé varianty rozhodně doporučuju – je tam více celozrnné mouky)

  41. Dobrý den, na Vaše stránky jsem narazila nedávno a už se těším na tu spoustu nové inspirace. Bourák je luxusní – chuťově i vzhledově, takový se mi snad ještě nepovedl. Děkuji.

  42. Dobrý večer, jsem tu zas🙈😁 Prosím, mám hladkou 00 pouze jakousi Pizza Napoletana a chtěla bych zadělat rozkvas, co s tím?🙏

      1. Já myslela až do těsta, špatně jsem to napsala.. Už je vyzkoušeno, zkusila jsem a povedl se! A byl to první chléb, nad kterým i partner mlaskal(zatím moji nové objevenou vášeň tak úplně nechápe, když jsou toho plný krámy😅)!
        Moc děkuji💛🌸

  43. Dobrý den,

    jak jsem zde již před časem psal, tak Bourák I. je super chlebíček, který od té doby, kdy jsem recept objevil, peču poměrně často a nic na receptu neměním, je vždy stejný a vždy moc dobrý.
    Chtěl bych ale pro obměnu trochu zaexperimentovat s čistě žitným chlebem, a tady jsem bohužel na zcela „neznámé půdě“ .
    Dotaz :
    1.) jaký je rozdíl mezi celozrnnou a chlebovou žitnou moukou ?, resp. z jaké je vhodnější chleba upéci ? ( nebo je lépe v určitém poměru ? ).
    2.) vzhledem k tomu, že tento chleba se má tendenci více „rozjíždět“ , je prý lépe
    použít formy. Dal by se použít i klasický litinový hrnec s poklicí, který běžně používám na pečení Bouráka ?. Možná by bylo i možno nechat v něm těsto nakynout ( namísto v ošatce ) a rovnou šup do trouby ?.
    3.) Nemáte někde uložen i recept na takovýto chleba ? ( možná jsem jej jen přehlédl )

    díky moc za každou radu a inspiraci Václav

    1. Dobrý den.
      Na žitný chleba recept svůj vlastní nemám. Jednu dobu jsem pekla samostojný z internetu, ale zcela žitné chleby u nás nejdou na odbyt.
      Kdybych ho pekla, tak v nádobě na toustový chleba, aby mohl být hydratovanější. Jinak čistě jen celozrnný ne. Celozrnná mouka má v sobě mnoho otrub. Zůstane vše v mouce z pomletého zrna. Chlebová má horní vrstvy pryč, líp se s ní i pracuje.
      Mouky bych namíchala.
      Bohužel v litinovém hrnci jsem tento chleba nepekla.

  44. Dobry den. Mohu se zeptat, zda jde u chleba Bourak psenicnou celozrnnou mouku nahradit zitnou celozrnnou? Psenicnou bohuzel doma nemam. Dekuji za odpoved

  45. Milá Lído,
    Peču Bourák už asi 3 měsíce, peču z vlastního kvásku, který jsem si založila v dubnu tohoto roku.
    Chuťově je bourák podle vašeho receptu výborný, ale stále se mi nedaří, aby pěkně vyběhl. V létě jsem nechávala kynout 2h v míse s překládáním a potom 1,5h v ošatce a pak pekla v remosce. V tomto případě chleba sice nebyl úplný balón, ale ještě to šlo (byl na okrajích takový placatější).
    Od té doby, co je chladno, chleba mi vyjde většinou dost placatý. Dnes jsem nechala kynout 4h v míse s překládáním po 40min a poté 2h kynutí v ošatce a pak pekla v troubě v litinovém hrnci. A výsledek je takový poloviční placák (na straně, kde byl hluboký řez se úplně rozjel, na straně druhé jakž takž drží tvar).
    Chci se zeptat, zda to, že mám chleby placaté je způsobeno spíše dobou kynutí, nebo jestli na to může mít vliv ještě něco jiného (např. síla kvásku, frekvence překládání, konzistence těsta?)
    Předem moc děkuji za jakékoliv rady! A především děkuji za Vaše stránky, jsou pro mne zdrojem inspirace a moc ráda v nich vybírám recepty, které pak zkouším na rodině😉

    S pozdravem

    Tereza V.

    1. Vliv může mít naprosto všechno, co jste napsala.
      Prodlužte první kynutí na 3 hodiny a v ošatce třeba jen 1 1/2 h. Ty krátké časy nechávám většinou jen v létě, když je hic. U mě v chladu kyne déle.
      Pokud se ale rozjel, byl překynutý. Nebo není moc řídké těsto?

      1. Časy zkusím upravit. Mám pořád pocit, že nepoznám překynutý chleba, respektive požnám to až když se rozjede v troubě a ne v ošatce 😞
        Co se týče těsta, je docela řídké, když stáčím do ošatky, tak mi bochníček spíše “přetéká” prsty,než že by byl kompaktní. Mám tedy ubrat vodu?

    2. Po roce laborování jsem dospěl do stádia, kdy se domnívám, že už to prostě lepší být nemúže, chlebík mám krásně vysoký, nadýchaný, plný krásných ok, super, samá chvála od každého kdo ochutnal. S moukou již neexperimentuji, používám stále stejnou, kvásek též. Jediné, podstatné je řádné promíchání, aby bylo těsto krásně vláčné (8-10 minut ) a vyzkoušené vykynutí. Zjistil jsem, že není ani tak podstatné jestli je první kynutí v míse 2 nebo 3 hodiny, pokud je tam déle, tak ho nechám kratší dobu v ošatce, výsledek je stejný. Dúležité je pro mne již z praxe celkové nakynutí v ošatce, už mám v oku, že je nejlepší „lehká čepice“ tedy oválné zvednutí cca 1 cm nad rovinu okraje. Jestli mu to trvá nakonec v ošatce 2 hodiny, nebo 3-3,5 ( taky se mi to jednou stalo ), nevadí, počkám, ani prstový test netřeba. Výsledek mám pokaždé stejný a perfektní, ještě chlup a shodil by mi snad pacholek litinovou poklicí, je to super.

  46. Dobrý večer, děkuji za krásný a hodnotný web. Bourák se povedl! 😃 Jen se chci zeptat – jaká by měla být prosím konzistence rozkvasu při počátečním rozmíchání krásku a mouky? Mě se zdálo, že je to k neumíchání, tak jsem přidala vodu … nebo mi tak nepřesně váží váha…

  47. Dobry vecer pani Lidko,
    Moc prosim o radu – da se u tohoto receptu pouzit lednicove kynuti?? Jeste nikdy jsem do lednice kynout nedavala a chci vyzkouset, ale nevim jak na to a trosku se bojim, aby se chlebik povedl.. 🙈 poradite prosim, jak dlouho muzu nechat kynout v lednici?? Je tam nejake rozmezi treba 3-13 h?? Nebo zalezi na lednici/receptu..? Po vytazeni z lednice muzu hned pect, nebo cekate az bude testo pokojove teploty/dokyne??
    Moc dekuji za vasi pekarskou podporu!!! Dekuji❤️

    1. Nevím, co máte za lednici, tedy jakou udržujete v ní teplotu. Já do své dávám lehce rozkynutá, mám jen 3,5-4 stupně. Do lednice spíš ta, kde není tolik kvasu. Ale tento může. Jen to nesmí být 2 dny. I v ošatce.
      Opravdu to musíte vyzkoušet, s lednicema to je jako s kváskem – každá chladí jinak.

  48. Dobrý den, dostala jsem k Vánocům remosku a díky ní jsemobjevila i vás ;). Obdivuju ty bochniky, nevím proč, ale nikdy se mi nepodařilo po vyklopeni z ošatky, aby chleba udržel tvar. Vyzkoušela jsem hodně poměrů tekutina vs.mouka a když jsem umichala méně hydratované těsto,chleba byl příliš hutný. Takže mi vycházejí málo bachraté bochníky a nevím, jak to změnit. Zkusila jsem váš Bourák a výsledek stejný 🙁 . Neměla byste nějakou radu? Je radost vás číst a ještě větší, ty vaše obrázky! Olga

    1. Dobrý den.
      Pokud chleba neudržel po vyklopení tvar, byl pravděpodobně překynutý nebo mnoho vody. Takže rada zní – pohlídat chleba. A v každé fázi nechat dobře vykynout. Člověk se to musí naučit a není to vždy jednoduché. Vůbec špatné není zajít si na nějaký kurz.
      A děkuju za milá slova. 🙂

  49. Dobrý den Paní Liduško. Včera jsem. Poprvé pekla Váš Bourak. A je to teda top chlebík. Chtěla bych zkusit dát přes noc v ošatce do lednice a ráno pect. Jak dlouho ho nechat kynout v míse a péct ráno rovnou vytazeného z lednice? A jak dlouho cca pect v keramicke míse? 😉 Děkuji za odpověď 😉

    1. Dobrý den, Zuzanko. 🙂
      V míse nechat kynout tak dlouho, jako za jiných okolností – první kynutí se nekrátí ani do lednice. Pak do ošatky a s tou do lednice. Velmi záleží na teplotě, i tam může překynout!
      Najděte si na blogu Pečení chleba v litinovém hrnci a v keramice pečte stejně. Pokud je kvalitní, tyto teploty bez problémů snese. Nahřívaní bude kratší – tak 20 minut.

  50. Dobrý den,prosím bylo by možné u varianty II. použít místo pšeničné celozrnné grahamového typu pouze pšeničnou celozrnnou, nebo případně směs pšeničné celozrnné a pšeničnými otrubami?

  51. Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu s délkou pečení chleba. Chystám se na menší verzi Bouráku v litinovém hrnci. Mám troubu, která umí maximálně 230 stupňů. U pečení v litinovém hrnci uvádíte teploty a časy, které musím přizpůsobit a nerada bych měla silnou tvrdou kůrku. Můžu poprosit o radu jak asi přizpůsobit časy pečení u jednotlivých teplot?
    Děkuji moc

  52. prosím o radu ( názor ) : udělal jsem již mnoho „Bourákú“ vždy postupují stejně a vždy je výsledek úžasný.
    Poslední 2-3 chlebíky byli také super, ale mám nějak více lepivé těsto ( po uhnětení bylo vždy krásně vláčné, nelepivé, nyní se mi nějak více lepí, nevím proč ta změna, postupují stejně – na celkovém výsledku změnu nepozorují, jen mě mate to těsto )

  53. Dobrý den,
    dělala jsem dnes poprvé bourák, ale upekla jsem disk. V ošatce OK a po vyklopení na plech se rozjel do šířky a zvedl se málo. Pomohlo by, kdybych ho pekla v nějaké nádobě, třeba v litinovém hrnci, který by udržel jeho tvar ? Nejsem si nikdy jistá, jestli dát chleba péct na kámen nebo do nádoby. Ta více hydratovaná těsta asi spíše do litinového hrnce.
    Děkuji předem za odpověď.
    Soňa

    1. Buď byl překynutý nebo moc vody. Pekla jsem ho i ve velké remosce a to tvar nic nedrželo a nerozjel se.
      Nádoba v troubě má tu výhodu, že je rozpálená a nedovolí proto těstu se rozjet.

  54. Dobrý den, našla jsem odkaz na chleba Bourak, zkusila jsem, ale zespoda popraskal. Kynul v osatce, pekla jsem normalne v troube, dole plech s vodou, jinak na pohled (zeshora) vypada OK, nakynuty i chutny je. Ráda bych to vychytala, poradite, prosim????

  55. Dobrý den,
    mám doma jen pšeničný kvásek. Je možné udělat rozkvas z pšeničného kvásku a pšeničné chlebové mouky?
    Děkuji za odpověd.

  56. Dobrý den, chleba Bourák2 jsem včera zkusila. Jsem začátečník a sice není tak krásný, ale je můj 🙂 Chuťově je vynikající. Děkuji moc za recept a detailní postup. Navíc si zatím netroufnu. Pokud tady někdo bude procházet komentáře, určitě Bouráka zkuste. Když jsem to zvládla já, tak vy taky. Odměnou vám bude krásná vůně chleba a radost z výsledku.

  57. Dobrý Ben budu po prvé péct vás bourák, potřebuji se zeptat jak píšete v receptu že těsto nechat v teple kynout v boxu 11/2-3 hodiny jak dlouho těsto mám tedy nechat kynout?dekuji

  58. Dobrý večer.
    Včera jsem poprvé pekla Váš chleba a byl perfektní. Peču ho v troubě, ale bohužel mám jedině skleněnou pečící misku. Myslím si, že to ničemu nevadilo nebo ano ?
    Ještě bych se chtěla zeptat. Proces je celkem na dlouho mohla by jste mi napsat čas kdy co děláte jestli si můžete pomoct lednicí když potřebujete přerušit proces. Nebo v jaké fázi a jak ho mužů nechat kynout v lednici. Jsem úplný začátečník. Děkuji.

    1. Dobrý den.
      Ve skleněné míse nepeču – asi by šel, jen ne ten z lednice – praskla by. Nemáte třeba obyčejný smaltovaný dvojitý pekáč na maso?
      To načasování je velmi ošidné, protože velmi záleží na teplotě u vás doma, síle kvasu atd. a vašem časovém harmonogramu. To budete muset vyzkoušet a pak se přizpůsobit.
      Do lednice dávám až těsto v ošatce. Tady opět záleží na každém stupni v lednici – já v ní mám max. 4 st., teplotu měřím vloženým teploměrem, takže chleba tam může být přes noc.
      S každým dalším stupněm navíc to bude ale jinak.
      Stejně jako Vy jsem musela přijít na to, jak to bude časově u mě doma fungovat. Co ještě bude fungovat a co už ne.

  59. Dobrý den, byl by tu někdo tak hodný a poradil mi s moukou. Jsem úplný začátečník co se chlebiků týče. Už na začátku receptu jsem ztracena. V receptu se píše- pšeničná celozrnná mouka (hladká? Má tam byt přímo na chleba, nebo to je jedno?), u další mouky je napsáno přímo chlebova, tak mě zmatlo, že to u první není. Moc děkuji za pochopení a za reakce

  60. Dobrý den, paní Liduško, děkuju za tyto skvělé stránky i kuchařku Upečeno s láskou, kterou stále pročítám. Chleba a další výrobky z kynutého těsta peču spoustu let. Prošla jsem pekařskou diskusí na http://www.dáma.cz s prvními pokusy pečení v domácí pekárně, poté na prejzových taškách v troubě, v římském hrnci a nyní díky vám v kamarádce remosce. Remosky mám 4 ( nové 2 teflonové- obě velikosti, minorku a nedávno koupenou bazarovou Original). Bohužel mám s pečením v teflonové remosce horší zkušenost- přesně jak píšete, hůř vede teplo, mám navíc variantu s 3vrstvou vrstvou teflonu. Velký bourák ani po 65 minutách „nezvonil“, dopekl se až po obrácení vzhůru nohama, kdy jsem trnula, aby se nesrazil, ale dopadlo to dobře. Recept na Bouráka je úžasný, ale potřebuju péct ten kilový, abych se mohla podělit. Takže mě asi čeká nákup dalšího retro kusu ( mimochodem už to rozhodně není záležitost za 500,-). Srdečně zdravím a pečení zdar !

  61. Paní Gottwaldová, asi po roce, kdy jsem pořád pekla Pro dobré přátele, jsem se vrátila k Bouráku, aby byla změna. Do malé remosky, 40g pšeničné mouky nahrazuji žitnou celozrnnou z náchodského mlýna. Mají ji v porovnání s Natura Jihlava namletou hodně nahrubo. Tak ji přelívám vařící vodou, asi 60g, ať může přes noc boptnat. Takže při zadělávání už musím dát tekutinu od oka, voda, syrovátka, lžíce jogurtu, ale to už zvládám odhadnout dobře. Chci se vás zeptat, píšete, že testujete T650 z Polska. To by mě hodně zajímalo. Dávám napůl pšeničnou chlebovou z náchodského mlýna a obyčejnou hladkou z Penny. Do Polska to mám kousek, tak jestli by byl lepší výsledek místo obyč. hladké ta Polská? Prostě jakou zkušenost jste s ní udělala. Děkuji za odpověď a ať se dílo daří!

    1. Dobrý den.
      O náchodském mlýnu nic nevím a ti nebydlíme daleko…
      Polskou mám z Allegro, zatím se jeví průměrně, tak uvidíme. Ale po jednom pečení se nedá hodnotit.

  62. Celých 6 let tady ten recept na mne čekal, než jsem ho zkusila. Tolikrát jsem o něm slyšela a četla. Takže LM kvásek jsem překonvertovala na žitný. Začala jsem s těstem ráno – vše v naprosté pohodě do té doby, než jsem zjistila, že v ošatce kyne cca 3 hodiny. Teď je teplo, takže i za kratší dobu. Jenomže – já šla na odpolední. Co teď? Nic – půjde do lednice a upeču večer. Jenomže mně se v noci péct nechtělo, takže jsem ošatku nechala svému osudu do rána a očekávala, že překyne. Ale on nepřekynul !!! a povedl se mi báječný velký chléb (většinou peču z celkového množství 400 g mouky) Měkkoučký, vońavoučký díky sušené cibulce a škvarkovému koření. Díky za recept a vlastně všechn vaše recepty a tyto stránky. Ráda si čtu recepty a poznámky, které ke všem receptům uvádíte.

  63. Právě jsem se rozhodla, že Bouráka taky vyzkouším. Chodím okolo něj už delší dobu, tak na něj dojde. Peču asi od března chleba 1-1/2-1. Celkem se daří, ale pořád tápu v kynutí. Všude je bambilion rad a nevím, kterou si vzít k srdci. Teď, když je venku zima, doma zima, tak mi to vůbec nechce kynout. Ale teď dotaz k pečení…..pekla jsem v litinovém hrnci už před asi dvěma lety. Je to fajn, ale já ráda koukám do trouby místo televize. Líbí se mi koukat na ten proces zvedání se těsta. Proto peču jen na plechu. Má Bourák opravdu tendenci se rozjíždět a je tedy opravdu lepší ho dát do hrnce? Nehci se ošidit o koukání na něj? Díky, Lucie

  64. Dobrý den, mohla bych poprosit o upřesnění ohledně kynutí u tohohle chleba? Platí také,že těsto má nejdřív nakynout cca o 80%a pak v ošatce o 30%?
    Děkuji Šárka

    1. Moje zkušenost říká, že je to v podstatě jedno, pokud ho nechám kratší dobu kynout, než ho dám do ošatky, tak poté kyne déle v ošatce ( třeba i 3-4 hodiny ) pro mě je rozhodující ( už mám v oku ) jak vysoko v ošatce má „vystoupat“ ( lehká, ale opravdu lehká čepice ) a orientačně ho zkusím i prstovým testem .

Napsat komentář